Son Yazılar

8 Nisan 2018 Pazar

Öğretmeni doğru yürümeye başladı
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Tekerlekli sandalyeye tabi 9 yaşındaki Şeyma Aşçı'nın hayatı, okuluna geçen yıl atanan özel eğitim öğretmeni Fırat Keser'le değişti. Gelişim bozukluğuna emrindeki olarak yürüme zorluğu yaşayan Aşçı, öğretmeninin emekleri sonunda kimsesiz yürümeyi başararak, tekerlekli sandalyeden kurtuldu.

Üniversiteden mezun olduktan sonradan, başlangıçta İstanbul'da, sonradan da İzmir'de zihinsel engelli, otizmli, down sendromlu çocukların eğitim gördüğü özel eğitim tatbik merkezinde atama bölge Keser, ulusal ve milletlerarası projelerle özel eğitme ihtiyaç duyan engelli çocukların hayatına katkı maddesi sunuyor.

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Özel Eğitim Başvuru Formu Okulu'na geçen yıl görev olan Keser, yürüme zorluğu sebebiyle tekerlekli sandalyeyle okula gelen 2'nci derslik öğrencisi Şeyma Aşçı'nın yürütülmeye çalışıldığına kıpırdanma göstermesi üstüne harekete geçti.

BASKETBOL SAHASINA HALAT ÇEKTİ

Önce öbür illerde yaşayan fizyoterapist arkadaşlarına ulaşarak durumu anlatan Keser, onlara Şeyma'nın sağlık raporu ve ayaklarını nasıl kullandığını, hangi açıyla adım atmaya çalıştığını içeren videolarını gönderdi.

Bazılarının "yürüyemez", "fazla zorlama, fazla emek ister" sözlerine karşın vazgeçmeyen Fırat hoca, önerdikleri egzersizleri edebilmek için Şeyma'ya özel yürüme yeleği ve çalışma yatağı tasarladı.

Okulun basketbol sahasının bir ucundan diğerine halat çeken Keser, bedenine özel yapılan yürüme yeleğini giyen Şeyma'yı bu halata bağlayarak onun yürüme egzersizi sırasında halattan şiddet almasını sağladı.

'FİZYOTERAPİST' GİBİ ÖĞRETMEN

Keser, yürüyüş antrenmanlarından sonra da Şeyma'ya güvenlik kemerli yatakta egzersizler yaptırdı.

Öğrencisinin olağan temposundan daha pozitif enerji harcadığını görebilen Keser, bu şart için de diyetisyene başvurdu. Keser, özel bir diyet programı uygulatarak Şeyma'nın enerjisini korumasını sağladı.

Teneffüslerde, derste, her fırsatta günde iki saatten pozitif yürüme egzersizi yaptırdığı Şeyma, iki aylık emek sonrasında tek başına, kimseden destek almadan birincil adımını attı.

Gün geçtikçe kaslarını güçlendiren ve korkularını yenen Şeyma, kimsesiz 230 adım atar ışık halkası geldi.

VEFA BORCUNU ÖDÜYOR

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü mezunu olan Fırat Keser, özel eğitim öğretmenlerinin sadece akademik bilgiler vermediğini, öğrencilerin temel yaşam, özbakım gibi becerilerini geliştirmeyi de üstlendiğini anlattı.

Tahsis yaptığı okullarda öğrencilerinin hayatına katkı maddesi karşılamak için çaba ettiğini bildiren Keser, "Ben fazla kuvvet şartlarda okudum. Üniversitede bir Sevda Cebeci hocam vardı, beni hem okuttu ayrıca özel eğitime dair bildiği her şeyi aktardı. Doğal olarak bir vefa borcum oldu. Sadece Şeyma'da değil, dersine girdiğim birçok öğrencide hoş hikayeler oluşturduk" dedi.

Babasının inşaat işçisi olduğunu, kendisinin de tatillerde inşaatlarda, tarlalarda çalışarak okuyabildiğine dikkati çeken Keser, "Ara Sıra tıkanıklıklar ve baş edemeyeceğiz durumlar oldu. Bu noktada vedalaşmak için Sevda hocaya gittim. 'Olmuyorsa olmuyor' deyip okulu bırakacaktım. Durumu anlayınca 'seni ben okutacağım' dedi. Günlerce etkisinde kaldım, ağladım. Her şeyi o öğretti. Okulu dereceyle bitirdim, ikinci oldum. Sülalenin de ilk üniversite mezunuyum. Onun verdiği bilgiyle, kattıkları elimden geldiğince çocuklara aktarmaya çalışıyorum" diye konuştu.

Şeyma Aşçı'nın yürümeye başlamasından duyduğu memnuniyeti belirten Keser, emek verince, isteyince başarılı olunabileceğini bir kere daha hissettiğini söyledi.

Ona güvenerek yola çıktığını bildiren Keser, şöyle devam etti:

"Biz bunu başarırız dediğimizde aileler 'neyinize güveniyorsunuz' diyor. Biz çocuklara güveniyoruz. Biz onlara güvenmezsek onlar da kendine güvenmeyecek ve bize bir şey vermeyecektir. Bu görüş açısıyla yola çıktık. Şeyma'dan temennim vardı ama ben de bu dek kısa sürede adım atabileceğini düşünmüyordum. Çocuklarımızın üniversite mezunu, doktor ya da profesör olma durumu yok. Amacımız kendine yetebilecek, toplumsal becerileri, özbakım becerilerini egemen bir şekilde yapabilecek bir düzeye getirmek."

'Tekerlekli sandalyeyi kabullenmiştik'

Şeyma Aşçı'nın annesi Hatice Aşçı da kızının gelişim bozukluğunun anne karnındayken ayrım edildiğini anlattı.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »