Son Yazılar

8 Nisan 2018 Pazar

Öğrencilerini 2. el bilgisayarlarla internetle buluşturdu
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Yalova'da, imkanı olmayan öğrencileri için ikinci el bilgisayar tedarik eden ve maliyetini cebinden karşılaşan ilkokul öğretmeni, kendi kontrolünde internete giren öğrencilerinin eğitimi ve dil öğrenimine katkıda bulunuyor.

Bağlarbaşı Mahallesi'ndeki Müfettiş Hamdi Girgin İlkokulu'nda 10 yıldır derslik öğretmenliği yapan Hayrullah Tağıl, evinde bilgisayarı ve interneti bulunmayan öğrencileri için egzersiz yaptı.

Çevreden ikinci el 14 bilgisayar temin eden ve maliyetini cebinden karşılayan Tağıl, arızası olan cihazları tamir ettirdi. Öğrencilerini, muhakkak zamanlarda kontrollü olarak internetle buluşturan Tağıl, onların tanıdık olmayan dil eğitim programı "DynEd"i kullanabilmeleri için de ortam oluşturdu.

4/C sınıfı öğretmeni Tağıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ulusal Eğitim Bakanlığının projelerine destek olmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Tağıl, okul yönetimiyle çalıştıklarını dile getirerek, "Okulumuz dezavantajlı bir mektep olduğu için çocuklarımızın evlerinde herhangi bir internet imkanları değil. Bu imkanları kendilerine sunmak, derslerine katkı maddesi karşılamak amacıyla böyle bir alıştırma yaptık." dedi.

"Başarımız yükseliyor"

Okulda ve okul dışındaki saatlerde ailelerinin bilgisi zarfında çocukların eğitimi için ortam hazırlamaya çalıştıklarını anlatan Tağıl, "Ulusal Eğitim Bakanlığımızın 'DynEd' diye isimlendirdiği İngilizce eğitim programımızda bir eksikliğimiz olduğunu gördük. Çocuklarımızın daha iyi bir seviyeye gelmesi için İngilizce öğretmenimizle böyle bir çalışmayı planladık." diye konuştu.

Tağıl, yaptıkları çalışmaların meyvelerini almaya başladıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yalova'daki bütün okullar arasında 14. sıraya yerleştik 'DynEd' kullanımında. 56 okul arasında bu başarıyı çocuklarımız tamamen elde ettik. Halen daha başarımız yükseliyor. Her hafta bizim sitemize gelen verilerle bunu takip ediyoruz. En başarılı birinci ve ikinci çocuğumuza bisiklet vermek koşuluyla çalışmalarını daha hevesle yapmaları için özendirme edeceğiz. Bisikletlerimiz hazır. 23 Nisan'da ödüllerini kendilerine ibraz edeceğiz."

Öğrencilerin internette bilgiye nasıl ulaşacaklarını öğrenmelerini sağladıklarını anlatan Tağıl, "Acilen fazla kuytu bir şekilde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) portalını kullanarak ödevlerini yapabiliyorlar. EBA kullanımında da Yalova'nın yükselmesinde katkılarımızın olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Tağıl, bilgisayarların okula kazandırılmasında okul yöneticileri ve meslektaşlarının yardımlarının büyük olduğuna da değinerek, gelecek sene başarılı olan öğrencilere bilgisayar armağan etmeyi planladıklarını aktardı.

Müdür Tekin: "Bilişim oku yazarlığı fazla manâlı"

Okul Müdürü Kartal Tekin de derslik öğretmeni Hayrullah Tağıl'ın, bilgisayar ve interneti olmayan öğrencilerin "DynEd" ve "EBA" portalıyla ilgili çalışmalarda sorun yaşadıklarını tespit ettiğini söyledi.

Tağıl'ın kendi fiziksel imkanlarını kullanarak şu ana değin 14 laptop ve kulaklık temin ettiğini belirten Tekin, şunları dile getirdi:

"İngilizce öğretmenizle oturduk, bir çözüm ortaklığı yaptık. 'DynEd'de ilimizde skor elde ettik. Çocuklarımız şu anda İngilizce ile ilgili son derece hoş incelemeler yapıyorlar. 'DynEd' sistemini çok hoş kullanıyorlar. EBA'da son derece yardımcı çalışmalar yapıyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor. Tabii bu çalışmanın ortaya çıkmasında Hayrullah hocanın fedakarlıkları fazla hoş misal oldu. Umarız bize eş dezavantajlı okullarda da bu iyi bir misal olur."

Yeni müfredat ile "bilişim okur yazarlığı"nın çok manâlı ayla geldiğini vurgulayan Tekin, şunları kaydetti:

"Bilişim okur yazarlığı, çocuklarımız için bu çağda olmazsa olmazlardan bir her birine. 14 laptop ile yalnızca bu sınıftaki öğrencilerimiz yok, okulumuzdaki çoğu alaka ve gereklilik duyan sınıflardaki öğrencilerimiz de yararlanma imkanı buldu. Her derste faydalanabiliyorlar. Projeksiyonumuz var. Çocuklarımız araştırma ödevlerini buradan yapabiliyorlar. Özellikle İngilizce derslerinde, dil öğreniminin gelişmesiyle ilgili fazla yararlı oldu bu laptoplar."

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »