Son Yazılar

10 Nisan 2018 Salı

O ilçe de, öğretmenler odasına konulan kamera kaldırıldı
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


"Öğretmenler odasına ya da sınıflara kamera konulamaz" dosyamızda "Okullarda emniyet açısından riskli olan tüm birimlerinde kamera bulunması gerekliliğine karşın öğretmenler odasına ya da sınıflara kamera konulmasının emniyet amaçlı olmadığı, öğretmenleri kişisel peşine düşüp takip amaçlı olduğu açıkça ortadadır.

Kişilerin dar yaşam alanına girerek veya başka suretle başkaları tarafından görülmesi muhtemel olmayan bir özel hayat olayının saptanması ve kaydedilmesi hukuken ve ahlak olarakta olası değildir. " demiş gerisinde yaptığımız araştırmada konuyu tüm detaylarıyla açıklamış ve Milli Eğitim Bakanlığının "Okullarda, bahçe antre ve yapı kapıları hariç sınıf ve ders yapılan bölümler, öğretmenler odası, yönetici ve öteki çalışma/dinlenme odaları, rehberlik odası, kütüphane, spor salonu, yüzme havuzu, tuvalet lavabo, ibadethane ve yarı birimlerin içini görecek şekilde güvenlik kameraları yerleştirilemez" görüşünde olduğunu da belirtmiştik.

Bursa ili Şimşek ilçesinde geçtiğimiz hafta Şehit Piyade Er Rahim Belirgin Ortaokulundaki öğretmenler odasında güvenlik kamerası bulunmasına, Türk Eğitim-Sen Bursa 2 Nolu Şubesi tepki göstermiş ve okulun önünde "Öğretmenler odası mı? Biri bizi gözetliyor evi mi?" konulu basın açıklaması yapmıştır.

Şimşek İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü konu üzerine 06.04.2018 tarih ve 7092365 sayılı yazılarıyla; "Okullarda bahçe antre, bina kapıları, antre, bodrum ve emniyet açısından risk oluşturabilecek yerler hariç, sınıf ve ders yapılan bölümler, öğretmenler odası, yönetici ve diğer alıştırma/dinlenme odaları, rehberlik odası, kütüphane, spor salonu, tuvalet, lavabo, ibadethane ve yarı birimlerin içini görecek şekilde güvenlik kameralarının yerleştirilmemesi gerektiğini belirterek bu şekilde olan kameraların kaldırılması hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim." emirlerini taşıyan devlete ait yazı tüm okul ve kurumlara gönderilmiştir.

İşte o yazı;

Ahmet KANDEMİR

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »