Son Yazılar

10 Nisan 2018 Salı

MEB'den açığa alınan veya ihraç edilmiş iken göreve iade edilenlerin ek dersleri hakkında olumsuz görüş yazısı
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Anayasanın "Adalet yolu" başlıklı 125. maddesinde; "Idare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür." hükmü ile yöneticilik, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür. Açığa dargın iken görevine geri döndürülen ya da ihraç edilmiş iken görevine geri iade edilen bir öğretmeni misal verecek olursak bu öğretmene açıkta kaldığı yada ihraç edildiği zaman içerisinde eğer görevde olsalardı alabilecekleri uygulama örneği için tıklayınız.

"Açığa alınan veya ihraç edilmiş iken göreve iade edilenlerin hakları nelerdir?" dosyamızda bu konuyu belgeleriyle birlikte çok geniş bir şekilde açıklamıştık.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü göre Rize Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen 01/02/2018 tarihli ve 2243949 sayılı bakış yazısında; "Yöneticiler bakımından ders özelliğinde idare görevi karşılığı ilave ders ücretinin kadrolarına alt olarak ödendiği dikkate alındığında, yönetici olarak devir yapmakta iken, lüzum görevden uzaklaştırılan gerekse ulus görevinden çıkarılan ilgililerin, görevden uzaklaşma ve millet görevinden çıkarılma kararları kaldırıldıktan sonradan aracısız idare görevine döndürülmüş olmaları halinde, görevde bulunmadıkları sürelere ilişkin ders niteliğinde idare görevi karşılığı ilave ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği; görevden uzaklaşma ve millet görevinden çıkarılma kararları kaldırıldıktan sonradan aracısız olarak öğretmenliğe atanmış olmaları halinde ise, söz konusu ilave ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün olmadığı değerlendirilmektedir." denilmektedir.

İşte o görüntü yazısı;

Kısacası MEB bu görüntü yazısında; Anayasanın "Adalet yolu" başlıklı 125. maddesinde; "Yöneticilik, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür." hükmü ile idare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle mesul kılındığını unutarak;

1- Açığa küskün ya da ihraç edilmiş Mektep Yöneticisi iseniz ve mektep yöneticisi olarak baştan göreve başlatılırsanız bütün ek derslerinizi ödenmektedir.

2- Açığa alınmış veya ihraç edilmiş Okul Yöneticisi iseniz ve hoca olarak göreve başlatılırsanız ilave dersleriniz ödenmemektedir.

5- Açığa gücenmiş ya da ihraç edilmiş Rehber Öğretmen iseniz ve her tarafta göreve başlatılırsanız bütün ilave derslerinizi ödenmektedir.

4- Açığa alınmış ya da ihraç edilmiş Hoca iseniz ve her yerde göreve başlatılırsanız ilave dersleriniz ödenmemektedir.

Sevgili MEB; bu personelin açığa alınmasına veya ihraç olunmasına sebebiyet veren kendisi değildir. Ve yöneticilik, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.

Açığa dargın iken görevine geri döndürülen veya ihraç edilmiş iken görevine geri iade edilen bir öğretmeni örnek verecek olursak bu öğretmene açıkta kaldığı yada ihraç edildiği zaman içerisinde eğer görevde olsalardı alabilecekleri özlük ve finansal haklarını istek edecekleri dilekçeyi bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Ahmet KANDEMİR

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »