Son Yazılar

12 Mart 2018 Pazartesi

Yapay zekalı öğretmenler geliyor
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Okula gidip sınıflarda ders alma dönemi sona erecek. Derslere evden online olarak sanal hakikat ile erişilecek. Yerini ise insansı yapay zeka robotları alacak. Bu eğitimde dünyanın her uygun yüksek standardı getirecek. Dünyanın tüm bilgi kaynaklarına erişebilen bu yapay zekalı öğretmenler, az kalsın öğrencilerin ufkunu açacak.

Online sınıf

Eğitim bölgesel veya ülkesel olmaktan çıkıp küresel ışık halkası gelecek. Bir Takım derslerde üstün galibiyet belirten dünyanın dört bir yan öğrenciler, online eğitim sayesinde aynı sınıfta bir araya getirilebilecek. Derslerde zorlanan öğrenciler içinse öbür sınıflar ve onların şartlarına yerinde yapay akıl öğretmenleri ders verecek. Eğitim öğrencinin yeteneklerine ve kapasitesine özel olacak. Dil sorunu ise tüm dilleri anlık olarak istenilen dile tercüme edebilen programlar baştan sona sorun olmaktan çıkacak. 3'üncü dünya ülkelerinin en ücra köşeleri bile bu eğitim devriminden görünmeyen şekilde olumlu etkilenecek. Defter-kalem hayatımızdan silinecek. Yerini limitsiz internet bağlantısına sahip tabletlere bırakacak. Küresel okur yazarlık oranı yüzde 99'u insanlık tarihinde başta geçecek.

Elektrik ve su faturasız ev

Gelişmiş ülkelerde konutlar 2100'e yaklaşırken şu ankine kadar tamamen değişmiş olacak. Artan dünya nüfusu sebebiyle evlerin boyutu da küçülecek. Minimalist yaşam biçimi gelişmiş ülkelere dominant olacak. Her ev veya apartman kendi enerjisini üreteceği için elektrik faturaları tarihe karışacak. Evler güneş enerjisini, konut sakinlerinin adımlarındaki titreşimleri kullanarak kendi enerjisini üretip bunu dev pillere depolayacak. Su ihtiyacı ise yağmur suyunun depolanıp her evde standart olarak bulunacak nanofiltreler yoluyla arıtılarak içme suyu haline getirilmesi tamamen karşılanacak. Konut içine giren hava da camlardaki gelişmiş filtreler doğruca tekrar tekrar temiz olacak.

TV'lerin yerini hologram sistemleri almış olduğundan evin her yerinde veri alışverişi sağlanacak. Tek dokunuşla bulunduğunuz yerde belirecek hologram ekranla TV izlemek ya da internete girmek muhtemel olacak. Bu hologramik ekranın kontrolü ise keza dokunmatik keza akli sağlanacak. Kendi kendine bakım-onarım yapan beyaz eşyalar bundan böyle bayağı ışık halkası gelecek. Eve ressam aramak tarihe karışacak.

Ve Matrix...

Yüzyılın sonuna kadar bu şekilde devam edecek olan eğitim sistemi daha büyük bir değişimi ise 2100'den sonra yaşayacak. Çünkü Matrix bu defa gerçekten de reel olacak. Yapay zekanın insan beyin kapasitesine ulaşmasıyla (singularity) insanlarla makinelerin etkileşimi ve entegrasyonu hızlanacak. Beyne yerleştirilen implantlara doğruca bilgi ve kabiliyet yüklemesi gerçekleştirmek muhtemel ayla gelecek. Bu da geleneksel eğitim sisteminin ayrıntılarıyla bittiği lahza olacak.

İslam'ın yükselişi

2070 yılında İslam, Hristiyanlığı geride bırakarak dünyanın en büyük dini haline gelecek. Özellikle sahra altı Afrika'da yaşanan nüfus artışı ile dünyada İslam'a inananların oranı 2020'de yüzde 25'ken bu oran 2070'te 32.3'ü bulacak. Hiçbir dine inanmayanların sayısı artıyor olsa da oransal olarak günümüzdeki oran olan yüzde 16'dan 2070'te yüzde 12'ye gerileyecek. 2100 yılına gelindiğinde Müslümanların dünya üzerindeki yüzdesi yüzde 34.9'a kadar ulaşacak. Hindistan, en çok Müslüman'ın yaşadığı ülke ünvanını Endonezya'nın elinden alacak. Oysa Avrupa'da şart farklı olacak. 2090 yılına gelindiğinde Avrupa ülkelerinde hiçbir dine inanmadıklarını söyleyenlerin oranı yüzde 90'ı aşacak. Yapay zekadaki gelişmeler, tıp dünyasında kaydedilen aşamalar, organ ve uzuv değişimleri vefat korkusunun artan bir şekilde azalmasını sağlayacak. ABD ve Asya'da ise dindarlık en az 100 sene daha devam edecek.

'Üstün insan' 2080'de geliyor

22'nci yüzyıla az bir vakit kala teknolojik gelişim insanlığı yapı olarak da değiştirmeye başlayacak. Laboratuvarda üretilen organlar, fazla daha belirgin bir bakış sağlayan biyonik gözler, sentetik kan, bioteknolojik implantlar, insan vücudunda gezinip gözenekli olan hasarlarını hemen onaran nano robotlar hayatın vazgeçilmezi haline gelecek. Insanlar 'yarı biyonik' olacak. Hatta bazı zenginler gönüllü olarak kol ve bacaklarını kestirerek yerine fazla daha etkili olarak kullanabilecekleri dinç ve görüntüsü en ince ayrıntısına kadar doğal bir kol ya da bacağı andıran protezlere sahip olmayı seçim edecekler. Bu protezlerin üzerine tekrar laboratuvarda üretilen suni deri kaplanacak. Bunlar toplum içinde 'upgrade' (yükseltme) olarak nitelendirilecek ve özellikle gelişmiş ülkelerde fiyatların altında çekilmesiyle halkın büyük oranda kullanımına açılacak. Öyle ama 2080 yılındaki bir insanı 100 sene geriye götürüp 1980'li yıllardaki insanların arasına koysak, bu birey çevresindekiler tarafından 'üstün insan' olarak anılacak bir birey olurdu. Ayrıca dönemin en önemli atletlerinden daha başarılı ve seri, keza birkaç kurşun yese bile ayakta kalmayı başaracak değin dinç, hem de çağın en zekilerinden bile beyin kapasitesi daha yüksek olan bir zeka olarak anılırdı.

Trans-insan

2100'e gelindiğinde ise implantlar ile Matrix'in hakiki olduğuna şahitlik edeceğiz demiştik. Bir dil veya savunma sporunu öğrenmek yalnızca birkaç saniye içinde muhtemel olacak. Oysa toplumun bir kesimi, bu çipleri beynine taktırmaya razı olmayacak. Bu kişiler çağın makineleşen 'Trans insan'larından binlerce kat geri kalacakları için '2100'lerin mağara adamları' olarak anılacak. Yaşadıkları toplumdaki gelişmeleri kavramak ve adapte olmakta zorlanacakları için toplumdan izole bir yaşam sürecekler.

22'nci yüzyıla doğru iklim kaosu

Doğa, 22'nci yüzyıla yaklaşırken binlerce yıldır fütursuzca kaynakları kullanıp geleceği hesap etmeyen insanlıktan intikamını alacak. Küresel ısınmanın etkileri 2070'e gelindiğinde fazla daha şiddetli hissedilmeye başlanacak. Buzulların erimesi ve yoğun metan gazının açığa çıkışıyla dünya genelinde sıradan sıcaklık artışı günümüze kıyasla 4 dereceyi bulacak. Kutuplarda bu rakam 15 dereceye ulaşacak. Dünyanın birçok bölgesinde tarım yapmak toprak ve su kaybı nedeniyle imkansız ayla gelecek.

GDO patlaması

İnsanlığı besleyebilmek için daha pozitif verim alınan GDO'lu tohumlar standart olarak kullanılacak ve deniz suyunu arıtarak göstermek klasik hale gelecek. İklim göçleri sebebiyle ülkeler büyük sorunlar yaşayacaklar. Kasırgalar, seller, fırtınalar, kuraklık hayatın klasik bir parçası haline gelecek. Ekvator çevresindeki ülkeler yaşanmaz ayla geleceği için burada yaşayan nüfusun tamamı göç edecek. 1 metreyi aşan deniz seviyesi artışı, trilyonlarca dolarlık konut ve işyerini sular aşağıda bırakacak.

2080'e gelindiğinde Londra, Paris gibi şehirlerde sıradan yaz mevsimi sıcaklıkları 40 dereceyi aşacak. Daha iç kesimlerde sıcaklık 50 dereceyi bulacak. İspanya, İtalya ve Balkanlar nehirlerin kuruması sebebiyle 'çölleşen ülkeler' olarak anılmaya başlanacak. Avrupa genelinde dev orman yangınları hayatı felce uğratacak.

Deha bilgisayarlar

2060 yılında bilgisayarların operasyon kapasitesinin tüm insanlığın beyinleri toplamından daha üstün seviyeye ulaşmasının (Singularity) arkasında 2083 yılına gelindiğinde insanlarla yapay akıl arasındaki ayrım "1000 dünya"ya çıkacak. Yani bir bilgisayarın işlem kapasitesi 1000 dünya dek insanın beyin kapasiteleri toplamından daha artı olacak. Sıradan bir laptop bilgisayar, son 10 bin sene içinde insan beyninin kaydettiği bütün aşamaları yalnızca 10 mikrosaniyede çözümleyebilir ışık halkası gelecek. İnsanların teknolojide bu şaşkın hızla başa çıkabilmesi için beyin nöronlarının sürekli 'upgrade' edilmesi gerekli olacak.

Android polisler

İnsanlarla benzer özellikleri taşıyan robotların hayatın her alanında görülmeye başlamasının ardındaki bu Android robotların en çok kullanıldığı alanlardan biri güvenlik olacak. Tüm suçlu veritabanlarına saniyelik erişim, yüz tanıma teknolojisi ve yüksek akıl ile suçlulara göz açtırmayacaklar. Programlanmaları esnasında insanlara karşı aşırı zor kullanımını engelleyecek önlemler alınacak.

California Meksika'ya

21'inci yüzyılın ortalarından itibaren iklimsel ve nüfus istatistiklerine göre şartlar nedeniyle süpergüç ünvanını Kanada'ya kaptıran ABD, güneyde de Meksika tarafından gölgede bırakılmaya başlanacak. Hem askeri keza de idareli anlamda giderek güçlenen Meksika, ABD'nin özellikle güney eyaletlerinde en büyük işgücü karşılayan ülke haline gelecek. Meksika asıllı Amerikalılar çoğu eyalette çoğunluk haline gelecek. 2080'nin sonlarına doğru Meksika milliyetçiliğinin de güçlenmesiyle birlikte bu eyaletler gerileyen ABD'nin parçası elde etmek yerine Meksika'ya katılmayı seçim edecekler. California, Arizona, New Mexico ve Teksas eyaletleri ABD'den ayrılarak Meksika'nın parçası olacaklar. Bu Nedenle 19'uncu yüzyıldaki haritaya da geri dönülmüş olacak.

ABD-Avrupa arası denizaltı tüneli

Yapay zekaları inşaat robotları, insanların düş gücünün de ötesinde projelerin gerçek olmasına imkan verecek. Adı 'Vactrain' olarak anılacak Maglev trenlerinin hızı saatte 6 bin 500 kilometreyi (ses hızının 5 katı) bulurken dünyada artık bir noktadan diğerine varmak için saatler yok dakikalar yeterli olacak. ABD ile Avrupa aralarında okyanus aşağıda yapı edilecek tünel de Maglev Treni ile iki kıta arasındaki seyahat süresini 1 saatin altına indirecek. Tünelin yapımında kullanılacak karbon nanotüpler, okyanus tabanında muhtemel bir depremde kendi kendini onarabilme özelliğine sahip olacak. Proje yaklaşık 88-175 milyar dolara mülk olacak.

Küresel para birimi

Dünya 2100 yılına yaklaşırken tek para birimi konusunda anlaşma sağlayacak. ABD, dolar dışında oluşan bu para birimine katılmaya zoraki kalan son ülke olacak. Banknot ve bozuk paralar ayrıntılarıyla kullanım dışı olacak. Ödemeler online olarak vücuttaki veya telefonlardaki çipler aracılığıyla gerçekleşecek.

UĞUR KOÇBAŞ

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »