Son Yazılar

23 Mart 2018 Cuma

Ücretli öğretmene KPSS'siz sözleşmeli tayin
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Ulusal Eğitim Bakanlığı, sınıf tecrübesi olan 5 bin ücretli öğretmeni KPSS'de sıralama şartı olmadan, sözlü ile atamasını yapacak. Ataması yapılan öğretmenler gelecek eğitim öğretim döneminde sözleşmeli olarak göreve başlayacak.

LİYAKATA ÖNCELİK

Ulusal Eğitim Bakanlığı, ilave ders ücreti karşılığında okullarda devir yapan ücretli öğretmenleri, KPSS şartı aranmadan fakat sözlü sınavla Sözleşmeli Hoca kadrosuna atayacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Tecrübeli ve liyakatlı öğretmene öncelik vereceğiz" diyerek önümüzdeki dönemde yapılacak hoca atamasından 5 bin ücretli hoca için öncelik tanınacağını açıkladı. Söz konusu düzenleme Ödenti Kanunları ve Bir Takım Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun içine eklenerek dün gece yasalaştı. Kanuna kadar, halen atama yapan ve deneyimli olan ücretli öğretmenler sözleşmeli pozisyona alınacak.

Kabul edilen düzenlemeye kadar;

TABAN PUAN YETECEK

Ulusal Eğitim Bakanlığı emrinde 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar,

Bu görevlerinden nedeniyle en düşük 540 gün sigorta primi ödenmiş,

Memuriyete girişte aranan genel şartlara ve öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlar,

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı almaya adalet kazanmamışlar,

Kamu Personel Seçme Sınavında, Ulusal Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış adaylar arasından şartların tamamını taşıyanlar sözlü imtihan ile atanabilecek.

Kanunun Resmi Gazete'de yayımlanmasını izleyen altı ay içinde sözlü sınava alınacak ve sözlü sınavda başarılı olmaları halinde sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanacak. Bu şekilde istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı en fazla 5 bin olacak.

SAFURE CANTÜRK

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »