Son Yazılar

27 Mart 2018 Salı

Öğretmenlerden öğrenciler için 'berber' hizmeti
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Iğdır'da berber bulunmayan merkeze uzak bir köyde görevli öğretmenler, bu hizmeti öğrencilerinin ayağına dek bedava getiriyor.

Tuzluca ilçesine emrindeki Güllüce köyündeki Mollakamer Ortaokulu'nda eğitim görebilen öğrenciler, berber bulunmayan köylerinin kent merkezine uzaklığından dolayı tıraş olmaya giderken zorluk çekince öğretmenleri çareyi bu hizmeti bulundukları yere getirmekte buldu.

Kent merkezine 50 kilometre uzaklıktaki köyde eğitim gören erkek öğrencilerin tıraş sorunu için el ele veren öğretmenler, çocukları pazar günleri köye getirdikleri berberlere tıraş ettiriyor.

Okuldaki boş bir odada tıraş etmek için sıraya geçen öğrenciler, istedikleri şekil ve modelde saça sahip olabiliyor.

"Öğrencilerimizin şehir halkı merkezine gidip gelmesi zor ve masraflı"

Güllüce Mollakamer Ortaokulu Müdürü Cafer Tayyar Özoğul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okuldaki öğretmen arkadaşlarıyla üstlendikleri sosyal mesuliyet gereğince ayrıca dönem başı hem de baharın birincil aylarında şehirden getirdikleri berberlere öğrencilerini bedava tıraş ettirdiklerini söyledi.

Köyün şehir merkezine uzak olması yüzünden çocukların büyük bir çoğunluğunun tıraş olma imkanı bulamadığına muhabere eden Özoğul, şunları aktardı:

"Öğrencilerimizin büyük kasaba merkezine gidip gelmesi kuvvet ve masraflı oluyor. Biz de çocuklarımızın işini kolaylaştırmak için geçtiğimiz yıldan beri böyle bir alıştırma başlattık. Önceleri sıcacık gelirli ailelerin çocukları için bu projeyi yapıyorduk, sonra okuldaki tüm erkek çocukları tıraş ettirmeye başlattık."

"İsteğimiz modelde tıraşımızı olabiliyoruz"

tıraş olmak için şehir merkezine gitmeleri gerektiğini analatan öğrencilerden Muhammet Tosun ise "Her yıl mektep müdürümüz tıraş olabilmemiz için berber getiriyor. Köyümüzde ve yaylamızda berber olmadığı için tıraş olamıyoruz. Hocamız sağ olsun, onun doğruca isteğimiz modelde tıraşımızı olabiliyoruz." biçiminde konuştu.

Köy sakinlerinin de yararlandığı başvuru formu tamamen tıraş olan yöre halkından Cabbar Can, "Mektep Müdürü Özoğlu çocuklarımızı her sene unutmayarak tıraş ettiriyor. Keza hayırsever insanlardan aldığı destekle çocuklarımıza bot, mont ve kırtasiye yardımında bulunuyor. Allah ondan razı olsun. Özoğlu'nun bu çalışmaları bütün köylülerimizce takdir ve minnetle karşılanıyor." dedi.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »