Son Yazılar

27 Mart 2018 Salı

Öğretmenlerden Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Eğitim-Bir Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Kavak, performans değerleme sistemine tepki göstererek, "Bu başvuru yasal açıdan bir fazla davaya ve eğitim açısından hoca itibarını zedelemeye sebep olacaktır" dedi.

Fatih'teki İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünde saat 12.00 sıralarında toplanan Eğitim Bir-Sen üyesi grup, 'Öğretmen Örselenmemeli, Önemsenmeli' yazılmış büyük bir pankart açtı. Öğretmen Performans Değer Biçme sisteminin aleyhinde dövizler açan grup, 'sendika alanda öğretmenin yanında', 'performansı getirme öğretmeni küstürme', 'hoca burada bakanlık nerede', 'öğretmene dokunma geleceği karartma' şeklinde sloganlar attı.

ÖĞRETMENLERİN MÜŞTEREK BASIN AÇIKLAMASI

Burada sendika namına müşterek basın açıklaması okundu. Grup namına konuşan Eğitim-Bir Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Rıfat Kavak, hayata geçirilmek istenen performans değerlendirmesinin yasal ve formasyon açısından bir dayanağı bulunmadığını söyledi. Kavak, "Bu dilekçe yasal açıdan bir fazla davaya ve eğitim açısından hoca itibarını zedelemeye sebep olacaktır" diye konuştu.

"MAĞDURİYETLERE YOL AÇACAKTIR"

Performans değerlendirmesinin uygulanabilir bir politika aracı olmadığını vurgulayan Kavak,

"Bakanlığın aceleci ve plansız bir tavırla, hukuki ve kanuni bir dayanağı olmayan performans değerlendirme sistemini uygulamaya koymaktaki patavatsız ısrarı, hatalara ve mağduriyetlere yol açacaktır. Eşdeğer olmayan şartlarda hizmet veren öğretmenlerin yine eşdeğer olmayan şartlara sahip değerlendiriciler tarafından eşdeğer olmayan bir puanlamaya natürel tutulacağı bir işlem bizi beklemektedir. Biz performansımızın ölçülmesinden korkmuyoruz, korkumuz bizi bu düşüncesiz işlerle uğraştırırken kayıp olacak bir gençlikten korkuyoruz. Eğitim-Bir Sen olarak, performans değerlendirmesi ilk olarak elde etmek üzere, öğretmenlik mesleğini değersizleştiren ve eğitimin sorunlarını derinleştiren uygulamalara karşısında ardına kadar uğraş edeceğiz" ifadesini kullandı.

MILLI EĞİTİM BAKANLIĞI'NA KARNE

Basın açıklamasının ardından grup, performans değer biçme sistemine yönelik tepkiyi Ulusal Eğitim Bakanlığı'na bu konuda sembolik verilen karneyle açıkladı. Bir pankart şeklinde hazırlanan bu performans karnesine tarafından, 'Öğretmene sürekli angarya iş yükleme', ve 'Alo 147 şikayetlerini bekletmeden hemen değerlendirir' gibi konularda 100 puan, 'öğretmene değerinde verir', 'insan ilişkilerinde hoşgörüyü ve empatiyi başlıca alır', 'öğretmene bedel verir, 'öğrenme ortamlarında güvenliğe ilişkin tedbirleri alır' gibi konularda ise 0 puan verilmesi dikkat çekti.

BALONLARI GÖKYÜZÜNE UÇURDULAR

Eylemin sonunda ise öğretmenler, 'Öğretmenine layık ver', 'performansa hayır', yazılı yüzlerce balonu gökyüzüne bıraktı. Kalabalık, basın açıklamasından daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

KARABÜK'TE ÖĞRETMENLER 'PERFORMANS' SİSTEMİNİ PROTESTO ETTİ

Karabük'te, İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü önünde dövizler açarak toplanan yaklaşık 150 hoca, 'Öğretmen Performans Sistemi'ni protesto etti.

İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplanan takriben 150 hoca, 'Yüz yüze bakanları karşısında karşıya getirme', 'Performansa hayır', 'Öğretmenine layık ver', 'Şiddete dur de' yazılı dövizler açarak, 'Öğretmen Performans Sistemi'ni protesto etti. Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Zeki Öz yaptığı konuşmada, "Performans değerlendirmesinin, herhangi bir analizin sonucu olmadığı gibi, neye hizmet ettiği de belli değildir. Motive etmek yerine, olan motivasyonu bitireceği kesindir. Bakanlığın aceleci ve plansız bir tavırla, hukuki ve kanuni dayanağı olmayan performans değer biçme sistemini uygulamaya koymaktaki gereksiz ısrarı, hatalara ve mağduriyetlere yol açacaktır" dedi.

Öğretmenlere karşın şiddete değinen Öz, "Şiddetin aileden sokağa ve egzersiz ortamına dek hayatın her alanında gözleniyor oluşu, sağlığa zararlı bir gidişatı sinyâl etmektedir" diye konuştu.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »