Son Yazılar

10 Mart 2018 Cumartesi

Öğretmenler çocuk istismarına tiyatroyla dikkat çekti
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


İZMİR Kültürpark'ta, Lugo Kids Eğitim Kurumları öğretmenlerinden Derya Tüzen'in, kadına kuvvet ve çocuk istismarına dikkat çekmek için yazdığı 'Kına yakın, bir takım geceler ölümcüldür' adlı tiyatro oyunu, Lugo Kids Anaokulu öğretmenleri tarafından sahnelendi.

Kültürpark Gençlik Tiyatrosu'nda, Lugo Kids Eğitim Kurumları, İzmir Meslek Dünyası Derneği ve Uluslararası Stratejik Çözümleme Yönetişim İnovasyon Düşünce Derneği (USAYİD) ortaklığıyla, kadına şiddet ve çocuk istismarına dikkat sürüklemek için tiyatro oyunu sahneye konuldu. Lugo Kids Anaokulları öğretmenlerinden Derya Tüzen'in yazdığı ve Türkiye'de yaşanmış olan olaylardan ilham alan 'Kına yakın, bazı geceler ölümcüldür' adlı oyunu öğrenci ve velilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişi izledi. Oyun öncesinde İstiklal Marşı okunup, Atatürk ve bütün şehitler için hürmet duruşunda bulunuldu.

Nazım Hikmet Ran'ın 'Hoşgeldin Kadınım' şiiriyle perdelerini açan oyunun bütün Türkiye'ye yayılarak bambaşka illerde de sahnelenmesinin istediklerini söyleyen Lugo Kids Eğitim Kurumları Kurucusu Canan Tiryakigil, "Yıllardır ülkemizde kadına zor hatta daha önemli boyutlara gelip çocuklara da güç uygulanıyor. Biz Logo Kids Kreş olarak kadına şiddete ve çocuk istismarına son verilmesi için bir farkındalık yaratmaya karar verdik. Bunun için de hocamız Derya Tüzen bir oyun yazarak, 'Oynamak ister misiniz' diye bize getirdi. Biz de içinden gelerek kabul ettik. Oyunu oynayanların tamamı anaokulumuzun öğretmenleri ve oyun en ince ayrıntısına kadar gerçek yaşanmış hikayelerden alınmıştır" dedi.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »