Son Yazılar

19 Mart 2018 Pazartesi

Nurten hoca birincil 10'a girdi ama birinci olamadı
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Milletlerarası bir vakıf göre düzenlenen yarışmada 'Dünyanın en iyi 50 öğretmen'i arasına giren, ardındaki, ikinci elemeyi de geçerek ilk 10'da bulunan Samsun Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş (33), dün yapılan finalde birinciliği kazanamadı. 'Dünyanın en iyi 10 öğretmeni aralarında' gösterilen ilk Türk hoca olan Akkuş, "Bu ödülü ülkeme getirebilmek en büyük arzumdu. Üzüldüm fakat bir yana da pek mutlu ve gururluyum, bu birincil de bana nasip oldu" dedi.

Samsun'un 22 bin nüfuslu Ayvacık ilçesindeki Ayvacık Çocuk Yuvası'nun müdürü olan 11 takvim öğretmen Nurten Akkuş, yaptığı projeler ve incelemeler ile Türkiye'de farklı alanlara yönlendirilmiş sivil toplum kuruluşlarından çeşitli ödüller kazanırken, geçen sene Aralık ayında dünyaca ünlü bir vakfın en iyi öğretmenleri seçtiği yarışmaya başvurdu. Akkuş, Hint asıllı işadamı Sunny Varkey'in eğitim alanında projeler geliştirmek nedeniyle kurduğu ve onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı (Varkey GEMS Foundation) 'Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi'nin (The Global Teacher Prize) 2018 yılı için seçtiği 'En iyi 50 hoca' arasında yer aldı. Yapılan değer biçme ve elemenin peşinde vakıf en iyi 10 öğretmeni de belirledi. Vakfın açıkladığı 10 finalist arasında Akkuş da yer aldı. Akkuş, bu başarısı ile dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına giren ilk Türk hoca oldu.

Nurten Akkuş dün Dubai'de düzenlenen final programına katıldı. Yarışmada, İngiliz hoca Andria Zafirakou birinci oldu. Türkiye'yi finalde temsil eden Akkuş ise bir sosyal paylaşım sitesindeki hesabından merasim sonrasında duygularını paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

"Küresel Hoca Ödülü, İngiltere'nin oldu. Ülkeme getirebilmek en büyük arzumdu. Üzüldüm. Ama bir yana da o kadar mutlu ve gururluyum fakat, bu dünyada bir ilkti ve bu bana kısmet oldu. öncelikle Türk bayrağımız finalist sahnesinde dalgalandı. Orada Türk öğretmen olarak yer almaktan övünç duydum ve ülkemin kalbini, dualarını defalarca yanımda hissettim. Biliyorum ama bu bir açılış. Bu süreçte birçok öğretmenimizin ve hoca adayımızın umutları yeşerdi, fazla duygulu mesajlar aldım sizlerden. Hepinize fazla teşekkürler. İnanıyorum ama daha nice Nurten öğretmenler bayrağımızı her sene sahnede dalgalandırmaya devam edecektir."

BABALARA MASAL ANLATTIRDI

Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş, 2009'da okulda 'Baba Bana Bir Masal Anlat' projesi başlattı. Şu lahza 81 öğrenci ve 4 öğretmenin görev yaptığı anaokulunun öğrencilerinin babaları haftanın açıklanmış günlerinde okula gelerek çocuklarının bulunduğu sınıflarda masal anlatmaya başladı. Proje keza öğrenciler, keza de veliler kadar büyük beğeni topladı. Çocuk ile baba arasındaki iletişimin güçlendirilmesini de karşılayan başvuru formu kısa sürede ilgi gördü. Akkuş, hazırladığı proje ile Sabancı Vakfı'nın toplumsal gelişmeye katkıda yer alan 'Sıradışı kişilerin olağanüstü öykülerini' anlattığı 'Fark Yaratanlar' programının yedinci sezonunda fark yaratanlar aralarında gösterildi. Keza proje bir takım üniversitelerde araştırma konusu olarak işlendi. Zaman içerisinde proje, Türkiye genelindeki diğer anaokulu öğretmenlerine de misal oldu. 8 sene sonunda bugün 'Baba Bana Bir Masal Anlat' projesi Türkiye'deki 45 ilde uygulanmaya başlandı.

OYUNCAK KUMBARASI İLE KÖY ÇOCUKLARI İÇİN OYUNCAK TOPLADI

Akkuş keza, 2014 yılında 'Oyuncak Kumbarası' projesini başlattı. Proje kapsamında kumbaralarda toplanan oyuncaklar, ihtiyacı olan köylerdeki anaokullarına gönderildi. Takriben 40 anaokuluna oyuncak ve kırtasiye desteği verildi. Projede takriben 5 bin oyuncak toplandı. Projeye Samsun'dan ve Türkiye genelinden birçok kişi ve kurum takviye verdi. Veli ve öğrenci iletişimini temin etmek nedeniyle, öğretmenler ve eğitim kurumlarının kullanımına bedava olarak sunulan bir sosyal irtibat platformu Classloom tarafından verilen Eğitimde En İyiler Ödülleri'nde Samsun Ayvacık Çocuk Yuvası kadar uygulanan 'Oyuncak Kumbarası' projesi en iyi ikinci sosyal mesuliyet projesi seçildi. Öğrencilerini başta müzikal ile tanıştıran, helikopteri yakından görmelerini karşılayan Akkuş, yaptığı projelerle değişik kurum ve kuruluşlar tarafından yılın en iyi öğretmeni, yılın en sıradışı yöneticisi gibi ödüller de kazandı.

BIRINCIL TÜRK HOCA DE SAMSUN'DAN SEÇİLMİŞTİ

Samsun'un Çarşamba ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Kumköy İlkokulu'nun 'müdür yetkili' sınıf öğretmeni Dilek Livaneli, aynı vakıf kadar 2014 yılında dünyanın en iyi 50 öğretmeni aralarında gösterilerek bu başarıyı elde eden ilk Türk hoca olmuştu.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »