Son Yazılar

15 Mart 2018 Perşembe

Mehmet Ali hoca, 8 yıldır kayıp
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Mihalgazi Ortaokulu'nun fen ve teknoloji öğretmeni Mehmet Ali Örkmez, benzer okulda görevli 4 öğretmenle 15 Mart 2010 tarihinde, daha önce ilçeye alt belde olan Sakarıılıca Mahallesi'ne otomobille piknik yapmaya gitti. 5 öğretmen, ilçe merkezine dönerken, yola dökülen mıcır nedeniyle otomobille şarampole yuvarlandı. Kazayı yara almadan atlatan öğretmenler, yola çıkardıkları benzer araçla ilçeye döndü.

Öğretmenlerin ifadesine göre, ilçe merkezine gelindiğinde Mehmet Ali Örkmez, otomobilden indi ve yürüyerek, evine gideceğini söyledi. Bekar olan Örkmez, ertesi sabahtan okula gelmeyince, şart polise bildirildi. Polislerin, kapısını çilingire açtırdığı Örkmez'in evinde kimse bulunamadı. İlçe merkezinden geçen Sakarya Nehri'ne düşmüş olabileceği ihtimaline karşı polis, jandarma ve AKUT ekipleri, arama çalışması yaptı oysa Örkmez'in izine rastlanılamadı.

'MEHMET ALİ ÖRKMEZ'E NE OLDU?'

Eğitim- Sen Eskişehir Şube Sekreteri Kemal Koçak, aradan 8 yıl geçmesine rağmen Mehmet Ali Örkmez'in akıbetinin ne olduğunun belirlenemediğini söyledi. Koçak, şöyle konuştu:

"Sendikamız üyesi Mehmet Ali Örkmez, Mihalgazi ilçesinde kayboldu. Yürütülen soruşturmalara karşın aradan geçen 8 yılda hiçbir ilerleme sağlanamadı. Minik bir ilçede herkesin bildiği, tanıdığı bir öğretmenin kaybolmasına ilişkin soruşturmada, geçen bunca zamana rağmen hiçbir ilerleme kaydedilmemesi, 'soruşturmaların titizlikle yapılmadığı, hatta ihmal olduğu' düşüncesini akla getirmektedir. Olayın birincil günlerinde, sendikamız ve ailenin yakın takibi ve kamuoyu baskısı ile bölgede aramalar yapılmasına rağmen soruşturma derinleştirilmemiş, ortaya atılan iddialara ve çelişkili ifadelere karşın yürütülen soruşturma kısa zaman daha sonra durdurulmuştur. Geçen 8 yıl içerisinde şehri yönetenler değişse de bizler sorularımızı cevap alana dek sormaya devam edeceğiz. Şu Anda bir kez daha soruyoruz. 'Mehmet Ali Örkmez'e ne oldu?'.

Eskişehir Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü soruşturmanın akıbetine dair kamuoyuna, ailesine ve sendikamıza tanımlama yapmalıdır. Mehmet Ali'nin kaybolması normal bir kayıp vakası olarak değerlendirilemez. Bir halk görevlisinin görev yaptığı ilçede kaybolması ve 8 yıldır akıbetinden haber alınamaması, bu şehrin yöneticileri için övünülecek bir şart olmasa gerek. Mehmet Ali Örkmez'in akıbetinin belirlenmesi, her ne yaşanmışsa olayın açığa çıkarılması, varsa sorumluların bulunması devletin sorumluluğundadır. Eğitim- Sen olarak arkadaşımızı asla unutmayacağız ve 'kayıp hoca' olarak kalmasına müsade vermeyeceğiz."

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »