Son Yazılar

25 Mart 2018 Pazar

Köy okulunda 'keçeden modeller'le eğitim
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Çalışlar İlkokulu öğretmenlerinden Hatice Özpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derhal 3. sınıfları okuttuğunu söyledi.

"Sınıfta çocuklara nasıl yararlı olabiliriz" düşüncesiyle "Keçeden Eğitim Materyalleri Projesi"ni başlattıklarını gösteren Özpınar, "Hepimizin küçük el yapımı yeteneği var. Kimimiz dikişte, kimimiz çizimde, bazılarımız da konumlandırmada iyi. Üçümüz bir araya gelerek bunları kullandık." diye konuştu.

Öteki öğretmenlerden de destek aldıklarını anlatan Özpınar, şöyle devam etti:

"Fen bilimlerinde insan modeli yapalım ama çocuklar kalbin, karaciğerin nerede olduğunu bilsin, bunları kalıcı olarak öğrensin dedik. İnsan modelini yaptık. Birincil öncelikle ayrıntıları yoktu. Ardından ufak teferruatlar ekledik. Minik dikimlerle beyin kıvrımlarını, damarları yaptık. İnce ve kalın bağırsağı yaptık. Kan dolaşımını anlatabilmek için benekli kan temiz kan akımını gösteren model hazırladık. Öğrencilerimiz bunları artık daha basit öğreniyor. Görsel algıyla daha iyi anlıyorlar. Önceden okullarda plastik maketler vardı. Bizim yaptığımız modeller daha iyi, yıkanabilir keza dinç ayrıca de dirençli. Öğrencilerin daha iyi algılamasını sağlıyor. Bir De daha ekonomik, herkesin ulaşabileceği şeyler."

"Keçe materyalleri derslerimizin hepsinde kullanmaya çalışıyoruz"

Özpınar, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de desteğiyle yeni materyaller hazırlamaya devam ettiklerini dile getirerek, "Mevsimler, kıtalar, saatler, yönler, bunların haricen birleştirme çıkarma, örneğin ilkokulda anlaşılması güç olan yuvarlama konusu var. Biz onun anlaşılması için de bir materyal yaptık. Böyle sürüp gidecek. Keçe materyallerini derslerimizin hepsinde kullanmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Hoca Gülbahar Kuş Serin de keçenin fazla geniş bir dilekçe alanı olduğuna sinyâl etti.

Bunu derslerde de kullanmaya karar verdiklerini aktaran Serin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Keçeyi, hayat bilgisi ve matematik gibi derslenden görsel sanatlara değin çoğu derste kullanabiliriz. Bu iyice öğretmenin gösterme açısına, düş gücüne yan. Bu sürece öğrencileri de katabiliriz. Örneğin biz matematikte yuvarlama konusuyla ilgili yaptık fakat diğer akla gelecek çoğu konuyla ilgili olabilir. Toplama işleminde kullandığımız nesneler keçeden olabilir. Yaşam bilgisinde trafik kuralları, trafik ışıkları, gün doğumu, gün batımı, aklımıza gelen birçok konuda kullanabiliriz bunu."

"Dokunarak öğrendikleri için öğrencilerin de çok hoşuna gidiyor"

Serin, yaptıkları materyallerin plastik ürünlerin üçte bir maliyetine hazırlanabildiğine değinerek, "Köy okullarının bütçesi de velilerin desteği de sınırlı. Keçe bizim için çok hoş bir çıkış kapısı oldu. Dokunarak öğrendikleri için öğrencilerin de çok hoşuna gidiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kaymakamlık ve İl Ulusal Eğitim Müdürlüğünün desteğinin kendileri için fazla kayda değer olduğunu vurgulayan Serin, "Şu Anda İscehisar'daki okullara da yapmaya başladık. 3 öğretmen bunu el emeğimizle yapıyoruz. Genelde ders aralarında yapıyoruz." şeklinde konuştu.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »