Son Yazılar

7 Mart 2018 Çarşamba

Hem hoca ayrıca avukat
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


EDİRNE'de Trakya Birlik İlkokulu'nda derslik öğretmeliği yapan Metin Küçükgüven, bir gün öğrencilere ders anlatırken, öteki gün cübbesini giyerek Edirne Adliyesi'nde avukatlık yapıyor. Hayalindeki iki mesleği de yapmanın kendisine büyük bir keyif verdiğini söyleyen Küçükgüven, "İnsanlara ayrıca avukat keza de öğretmen olduğumu söylediğimde ilginç geliyor ve nasıl ikisini aniden yürüttüğümü soruyorlar. Mahkeme saatlerini ben okuldaki mesai saatlerime tarafından ayarlayıp giriyorum" dedi.

Edirne'de yaşayan evli ve bir çocuk babası Metin Küçükgüven, Trakya Birlik İlkokulu'nda sınıf öğretmenliğinin yanı sıra Edirne Barosu'na belirli avukatlık mesleğini de yapıyor. İlkokul çağlarından bu yana hem öğretmenlik hem de avukatlık mesleğinin gerçek dışı olduğunu açıklayan Küçükgüven, "30 yılı aşkın bir süredir öğretmen olarak tahsis yapıyorum. Eşim de öğretmen. Okulda 3'üncü sınıf 27 öğrencim var. Öğrencilerimi doğrusu çok seviyorum. Onların sevgisi, bir şeyler öğrenmeleri bize kuvvet veriyor" dedi.

'MESLEK LİSESİNDE OKUDUM, ÖĞRETMEN VE AVUKAT OLDUM'

2001 yılına değin devam eden hukuk okuyan öğretmenlerin avukat olmasına ilişkin yasadan faydalandığını gösteren Küçükgüven, şunları söyledi:

"Herkesin bir hayali vardır. Ben ilkokul sıralarında öğrenciyken, öğretmen almak istiyorum. Lise sonlara geldiğimde hukuk okumak istedim. Gerçekten iş lisesi mezunuyum, lakin sonra öğretmenlik okuyup öğretmen oldum. Hayalimdeki meslek olan avukatlığı da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi okuyup, avukatlık ruhsatımı 2000 yılında aldım. 2001 yılından daha sonra hukuk okuyan öğretmenler bu durumdan yararlanamaz duruma geldi. Avukatlık yaparken birincil düşündüğüm, sınıfımızı, öğrencilerimizi asla mağdur etmeyeceğim diye kararlar aldım. Bu kapsam içinde avukatlık işlerini almaya başladım. Avukatlık büromuzda iki arkadaşız, çok sıkıştığım dönemlerde benim yerime işleri yürütüyor. Mesai saatleri içerisinde öğretmenlik yapıyorum ve sınıfta bunların dışındaki zamanlarda hafta sonu soruşturmalarında avukatlık yapıyorum. Tatillerde davalara girme zamanım oluyor."

'HAYALİMDEKİ MESLEKLERİ GERÇEKLEŞTIRMEK ÇOK KEYİFLİ'

Metin Küçükgüven, hayalindeki iki mesleği benzer anda yapmanın kendisine büyük keyif verdiğini kaydederek, "Hayalimdeki iki mesleği de gerçekleştirmiş hazzı keyfi bambaşka bundan nedeniyle fazla mutluyum. İnsanlara ayrıca avukat, ayrıca de hoca olduğumu söylediğimde ilginç geliyor ve nasıl ikisini ansızın yürüttüğümü soruyorlar. Mahkeme saatlerini ben okuldaki mesai saatlerime göre ayarlayıp giriyorum. acilen da peşine düşüp takip ettiğim davalar var fakat öğretmenliğim her zaman birinci sırada geliyor. Öğrencilerimin eğitimi benim için çok manâlı" dedi.

'ÖĞRETMENİMİZ ÇOK IYI DERS ANLATIYOR'

Trakya Birlik İlkokulu 3'üncü sınıf öğrencilerinden Erdem Şahin, öğretmeni Küçükgüven'in çok iyi ders anlattığını belirterek, "Öğretmenimizi çok seviyoruz. Derslerimiz çok hoş geçiyor. İyi ders anlatıyor, cümbür cemaat dinliyor. Öğretmenimizin en belirgin özelliği bizi fazla destekliyor. Bu yönünü çok seviyoruz, her şeye kızmıyor ve güzel ders işliyoruz" dedi.

Öğrencilerden Eda Evrim de öğretmenini çok sevdiğini açıklama ederek, "Birinci sınıftan beri beraberiz, onu çok seviyoruz. Anlattıklarını iyi anlıyoruz, yanlışlarımızı defalarca gösteriyor. Bize misal oluyor" biçiminde konuştu.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »