Son Yazılar

12 Mart 2018 Pazartesi

Birincil öğrencileriyle 42 sene sonra buluştu
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Erzurum'un Şenkaya ilçesinin Evbakan Mahallesi'nde 1976 yılında 18 yaşındayken öğretmenliğe başlayan Züleyha Dilmaç'ın, "ilk göz ağrılarım" dediği öğrencileriyle 42 yıl sonradan bir araya gelmesi duygusal anlara sahne oldu.

sosyal ağ yoluyla organize edilerek Bursa'nın Yıldırım ilçesinde bulunan Evbakan Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nde gerçekleşen etkinlikte, hoca ve öğrencileri, 42 yıl önce çekilen bir fotoğraftaki pozu verdi.

Eski günlerin yad edildiği etkinlikte Evbakan Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yüksel Uçak, öğretmen Dilmaç'a hizmetlerinden dolayı plaket ibraz etti.

"Onlar benim birincil göz ağrılarım"

Dilmaç, AA muhabirine, öğretmen lisesi mezunu olduktan daha sonra mesleğe ilk adımı 18 yaşındayken o dönem köy olan Evbakan'da attığını anımsattı.

Dilmaç, Ankara'da yaşadığını ve daveti alır almaz Bursa'ya geldiğini aktararak, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin birçok kentinde yaşamış 50 öğrencimi bir arada gördüğüm için çok mutluyum. Onları görünce çok duygulandım, ağladım. 42 sene önce çektirdiğimiz bir resim vardı. Ona bakıp tahmin yürüterek öğrencilerimi tanımaya çalıştım. Cümbür Cemaat çok değişmiş, tanıyamadıklarım da oldu. Onlar benim ilk göz ağrılarım. 31 sene öğretmenlik yaptım, çok mezun verdim fakat bu öğrencilerimin yeri başkaydı. Organizasyonda emeği geçenleri kutluyorum. Bu etkinliği geleneksel hale getirirsek çok güzel olur."

"Bize sevgi ve birliktelik tohumunu eken öğretmenimizle bir araya geldik"

Etkinliği koordine edenlerden Nazire Kaya da 42 yıl önce okulda çektirdikleri bir fotoğrafı sosyal medyada gördüğünü söyledi.

Bu fotoğraftan yola çıkarak arkadaşlarına ulaşmaya çalıştığını anlatan Kaya, şunları kaydetti:

"Ben kadınları organize ettim. Birkaç arkadaşımız mazeretinden nedeniyle katılamadı. İki arkadaşımız ise vefat etti. 50 birey bir araya geldik. Keza eşi ve çocuklarıyla da gelen var. Allah nasip ederse bundan sonra her sene bir araya gelmeye çalışacağız. Birlik ve beraberliğin fazla konuşulduğu dönemdeyiz. Kalbimiz Afrin'de çarpışan askerlerimizle. Bize sevgi ve birliktelik tohumunu eken öğretmenimizle bir araya geldiğimiz için fazla mutluyuz."

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »