Son Yazılar

25 Mart 2018 Pazar

Babasını kanserden kaybeden öğretmenden manalı proje
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Karaman'da, babasını kanser nedeniyle kaybeden öğretmen Esmanur Soyalan'ın öncülüğünde okulda başlatılan proje dahilinde, öğrencilerin birleştirdiği yapbozların sergileneceği sergiden elde edilecek gelirle kanser hastalarına takviye edilecek.

Özel bir okulda Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olan 31 yaşındaki Soyalan, yaklaşık 2 sene önce kanser olan babasını kaybetti.

Babasının tedavi sürecinde kanser hastaları ve yakınlarının yaşadığı birçok zorluğa tanıklık eden Esmanur Soyalan, bu hastalık sebebiyle can sıkıntısı yaşayan aileler için bir şeyler yapmaya karar verdi.

Düşüncesini okuldaki rehberlik öğretmeni Hakan Yalçın ve mektep idaresiyle paylaşan Esmanur öğretmen, hazırladığı proje zarfında satın alınan ve bağışlanan yapbozların çerçevelenip sergilenerek, gelirinin Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) aracılığıyla kanser hastalarına bağışlanması için çalışma başlattı.

- "Çok sıkıntılı bir süreçten geçtik"

Esmanur Soyalan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının rahatsızlığı sürecinde yaşadığı sıkıntıları başkalarının çekmesini istemediğini söyledi.

Türkiye'de her sene fazla sayıda insanın kanserden öldüğünü bildiren Soyalan, "Babamı erken yaşta, 2 yıl önce kanserden kaybettik. Ailecek bu sürecin tedirgin olduğunu biliyorduk. Hem hasta, hem aile fertleri olarak çok huzursuz bir süreçten geçtik. Birey fiziksel ve manevi kayıplara uğruyor. Projenin ilk ışığı bu oldu. Okuldaki rehberlik öğretmenimize yapboz yapıp satma fikrimden bahsettim. Öğretmenimiz de buna fazla sıcak yaklaştı." diye konuştu.

Projeyi İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sunduklarını anlatan Esmanur hoca, "Ulusal Eğitim Müdürümüz de Türkiye'de misal bir proje olacağını söyleyerek, bizi teşvik etti. Okulumuzun ve velilerin desteği ile çalışmalara başladık." dedi.

- "Pazılları birleştirerek, birleştik"

Esmanur Soyalan, çalışmanın ayrıca hasta ve yakınlarına fiziki yardım sağlayacağını keza de kanser konusunda farkındalık oluşturmaya katkı maddesi sunacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Sınıflarda 4 ay önce lösemi hastalığının ne olduğuna dair bilgilendirme yaptım. Projeden bahsettik. Öğrencilerim duyarlık gösterip, 'Biz ne yapabiliriz' diye sordu. Birlik ve birliktelik içinde ortak bir alıştırma yapabileceğimizi söyledim. Hepsi çok heyecanlandı. ilk olarak yapbozları arz ettik. Çevremizdeki halk müziği, kırtasiyeciler bize 'pazıl'lar bağışladı. Bu kadarını beklemiyordum. Öğrencilerimiz seferber oldu. Bugüne dek 60 'pazıl' birleştirdik. Öğrencilerimiz canla, başla çalışıyor. Birleştirerek birleştik. 9 Nisan'da bir otelde gece düzenleyeceğiz. Elde edilen geliri vakfa bağışlayacağız."

Öğrencilerden Aleyna Karakaş da böylesine anlamlı bir projede görev aldığı için fazla mutlu olduğunu dile getirerek, "Projeyi ilk duyduğumda çok mutlu oldum. Arkadaşlarımızla bu projede yer alacağımız için kibir duyduk, heyecanlandık. Sonuçta kanserli arkadaşlarımız tedavilerinden nedeniyle akıcı eğitim alamazken, biz dinç şekilde eğitim alıyoruz. Bu durum doğrusu çok üzücü. Bir kişiye bile muavin olabilirsek ne mutlu bize." ifadelerini kullandı.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »