Son Yazılar

5 Mart 2018 Pazartesi

Alev öğretmen, okulu eve çevirdi
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


KARS'ın merkez Azat köyünün derslik öğretmeni Alev Sungur'un eve çevirdiği okuldan öğrenciler ayrılmak istemiyor. Okulun kalorifer kazan dairesindeki durağan bir odayı da 'Hayal Kütüphahesi'ne dönüştüren Ateş öğretmen, öğrencilerle oyun oynayıp, şarkılar söylüyor.

Devir yaptığı okullardaki çocukların umudu olan Ateş Sungur, tayinle geldiği Bitlis'in Adilcevaz ilçesine tabi Mollafadıl köyünde 3 yılda unutulmaz projelere imza attı. 'Çocuklar Kitap Okusun' kampanyasıyla sosyal ağ üzerinden topladığı 8 bin 500 kitapla Adilcevaz ilçesindeki 16 köy okuluna kütüphane kurdu. 'Çocuklar Üşümesin' kampanyasında Adilcevaz'da 12 köy, Hizan ilçesinde de 5 olmak üzere toplam 17 okuldaki 700 öğrenciye kışlık mont, bot, atkı, bere ve çorap ihtiyaçlarının giderilmesini sağladı. 'Vatanımızı Tanıyalım' projesiylede, hayatında hiç uçak görmeyen öğrencilerini 23 Nisan'da uçakla İstanbul gezisine götürdü ve öğrenciler bu sayede ilk olarak yaşadıkları ortamın dıştan ayrı bir büyük kasaba ve deniz görüp boğazda tekne turuna çıkarak lunaparkta gönüllerince eğlendi. Projelerle öğrencilerinin hayatına renk katan Ateş öğretmen, Adilcevaz'da, 'Okul Bizim Yuvamız' çalışmasıyla 53 yıllık sobalı okula kalorifer sistemi getirdi, okulun iç ve dış cephe boyasını yaptırdı ve okula bin 500 kitaplı bir kütüphane kurdu.

KOLLARI SIVADI

Evli olan Ateş Sungur (32) meslekte beşinci yılını doldurdu. Bir yıl da memleketi Yozgat'ın Akdağmadeni Konaca köyünde devir yapan Alev öğretmen, geçen Eylül ayında Kars merkeze 10 kilometre mesafede 300 nüfuslu Azat köyüne görev oldu. 3 hoca, 35 öğrenci mevcutlu okulda 7 ay önce göreve başlayan Alev Sungur, ilk olarak sınıfın zeminini parke döşetti, halı serdi, yeni mobilyalar koydu. Okulun iç boyasını yeniledi, kendi sınıfına ve müdür odasına laminant parke yaptırdı. Kendi sınıfına ve belli başlı sınıfına bütün ekip sınıf mobilyası aldırdı. Okulun kalorifer dairesindeki anlamsız bir odayı da boyası ve düzenlemesiyle beraber sosyal medyadan topladığı 3 bin kitapla Düş Kütüphanesi'ne çevirdi.

SOSYAL MEDYADAN SESİNİ DUYURDU

Bu yeniliklerin çocukları olumlu yönde etkilediğini, okula gelme isteklerinin arttığını, gitme isteklerinin ise azaldığını bildiren Ateş öğretmen, "Kalorifer kazan dairesindeki boş bir odayı da kütüphaneye çevirdim. derhal burada takriben 3 bin civarında kitabımız var. Küçük bir köy okulu için oldukça artı bir rakam bu. Kitapların çoğunu sosyal ağ üzerinden tedarik ettim. Hayırseverler sağ olsunlar kırmadılar gönderdiler kitapları. Devir yaptığım okullarda kurduğum kütüphane sayısı buradaki ile birlikte 18'i buldu. Ben istiyorum ki Kars'taki, İstanbul'daki, Ankara'daki çocuk da hemen hemen benzer imkanlara sahip olsunlar. İstiyorum oysa, hiçbir konuda geri kalmasınlar. Eğitim olsun, öğretim olsun ya da sosyal imkanlar olsun bunun için çabalıyorum ve çabalamaya da devam edeceğim. Daha fazla okulu ev ortamına çevirdim oysa, çocuklar okula severek gelsinler gitmek istemesinler. Bunu da başardığıma inanıyorum. Hedefim alt sponsor bulabilirsem okulumuzun bahçesine park, öğrencilere tablet atamak" diye konuştu.

ATEŞ ÖĞRETMENİMİZİ TEBRİK EDİYORUZ

Azat köyünü ziyeret eden Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Urlunç da, "Burada 35 pırıl pırıl öğrenciimiz var. Öğretmenlerimiz gerçekten görevlerini layıkıyla yapıyorlar. Okullarını bir ev ortamına çevirmişler. Sınıfları özel bir hale gelmiş. Ayakkabısız tertemiz hijyenik ortamda ders yapıyorlar. Kazan dairesinde de bir odayı herkesin rahatça kullanabileceği kütüphaneye çevirmişler. Bir köy okulunda 3 bin kitap olmasını önemsiyor ve örnek gösteriyoruz. Arkadaşları tebrik ediyoruz, takdir ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda öteki okullarımızda da böyle öğrencilerin bakımlı edeceği sınıflar ve kütüphaneler oluşur. Bu arkadaşlarımız sosyal medya üzerinden kendi imkanları ölçüsünde kaynak sağlamışlar ve okullarını güzelleştirmişler. Bizde bugün onları ziyaret etmekten sevinç duyuyoruz" dedi.

2016 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için çektiği kısa filmde de rol alan Ateş Sungur, 2017 yılının Aralık ayında da 'Necip Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık' ödülünü aldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sayfasında da başarılarla doymuş öyküsüyle yer alan Alev Sungur'un öğrencilerden Eylül Reyhan Çalkın ise, "Öğretmenimiz bizler için çok şeyler yaptı. Bize kütüphane yaptı, oyuncaklar aldı. Alev öğretmenimizi çok seviyoruz. O, bizim için bu düş kütüphanesini kurdu. Okula geldiğimizde kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Evimizden ziyade okulumuza gelmek istiyoruz. Sınıflarımız yeniledi. Etraf çok güzel ve sıcak. Mektep artık bizim bir evimiz oldu o yüzden de Alev öğretmenimizi fazla seviyoruz. Okuldan eve gitmek istemiyoruz hep okulda kalmak istiyoruz artık" diye konuştu.

Alev öğretmenin çalışmalarını ve projelerini sosyal ağ üzerinden peşine düşüp takip eden resim sanatçısı Özgen Beşli de Azat Köyü ilkokuluna 6 adet Kars'ın tarihi dokusunu anlatan fotoğraf armağan etti.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »