Son Yazılar

6 Şubat 2018 Salı

Ücretli öğretmenlerin üçte ikisi hoca yok
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Birgün'ün haberine göre; MEB’in sözleşmeli öğretmen atamaları yeni bir tartışmaya niçin oldu. Bakanlığın 2017 verilerine tarafından ücretli öğretmenlerin üçte ikisi eğitim fakültesi mezunu yok. Atamalara tepki gösteren Eğitim Sen Idare Heyeti Başkanı Feray Aytekin Aydoğan “Hiçbir nesnel kriter yok” dedi.

Aydoğan, “Atama bekleyen yarım milyona yaklaşan eğitim fakültesi mezunu varken, 2017 verilerine tarafından ücretli hoca sayısının takriben üçte ikisi eğitim fakültesi açık havada ayrı bölüm mezunları. Atamalar hangi kriterler üzerinden yapıldı iyi anlamak muhtemel yok. Yeni yapılacak atamaların sözleşmeli olarak atanacak olması da var olan sorunları daha da arttıracaktır. Halı hazırda meslek güvencesi olmayan, aile bütünlüğü dağılmış, özür durumu görev hakları gibi onlarca hak kaybını yaşamış 38 bin sözleşmeli öğretmen var. Şu Anda 25 bin eğitimci daha bu mutsuz öğretmenler tablosuna eklenecek” dedi. 

İlahiyatçılar öğretmen oldu

Görev politikasının kimlerin belirlediğini soran Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Danıştay kararı tanınmayarak çıkarılan KHK ile ilahiyat mezunlarının öğretmen olarak atanmasının önü açılmıştır. Bu ve güya uygulamalarla eğitimin iyileştirilmesi ve 2022’de 1 milyona ulaşacak eğitim fakültesi mezunu öğretmenin istihdamı konusunda MEB’in planlaması nedir?”

Eğitimde sözleşmeli öğretmen dönemi

Aydoğan, Bakan Yılmaz’ın “5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olan ve devir bekleyen öğretmenleri KPSS şartı olmadan mülakata çağıracağız” açıklamasını anımsatarak, “2017 Şubat ayı verilerine göre, ülke genelinde ücretli hoca sayısı 63 bin 829’dur.

Ücretli öğretmenlerin 27 bin 409’u eğitim fakültesi, 27 bin 936’sı lisans mezunu (eğitim fakültesi hariç), 8 bin 484’ü ön lisans mezunudur. Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, hoca başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 28’den 17’ye, ortaöğretimde 18’den 13’e düştüğünü açıkladı. Bakan ayrıca öğretmen başına düşen öğrenci sayısının azaldığını açıklıyor ayrıca de 109 bin öğretmen açığı var diyor. Eğer öğretmen açığı, hoca sayısının yüzde 10’ u ise hoca başına düşen öğrenci sayısı nasıl azaldı? Bunun tek bir açıklaması olabilir; ücretli öğretmenler dahil edilerek toplam bir sayı çıkarılmış” dedi.
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »