Son Yazılar

6 Şubat 2018 Salı

Öğretmenlerin özlük haklarını ihlal eden okullara canice
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarda atama yapan oysa özlük haklarını sözleşmelerinde belirtildiği şekilde iyice alamayan personel için düğmeye bastı.

Bakanlık, özel okullarda çalışan öğretmen, uzman eğitici, sanatkâr eğitici dahil sözleşmelerinde ya da mevzuatta kayıtlı şekliyle özlük haklarını alamayan bütün personel için özel okullara idari para cezası uygulamaya hazırlanıyor.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 7'nci maddesi uyarınca personel ücretlerini bütün olarak ödemeyen, sigorta primlerini eksik yatıran, öğretmenleri çalışma saatlerinin üstünde atama yapmaya zorlayan ya da herhangi bir sebeple personelin özlük haklarını ihlal eden özel okullara 10 bin 147 lira idari para cezası uygulanacak.

Aynı fiilin tekrarı halinde bu rakam 50 bin 737 lira olarak uygulanacak, üçüncü tekrarda ise özel mektep sürekli kapatılacak.

Özel okullar haricindeki özel öğretim kurumları için illerde valilikler, özel okullar için ise Genel Müdürlük göre yürütülecek işlem ile bilhassa öğretmenlerin haklarının korunması ve mağduriyetlerinin önlenmesi öngörülüyor.

MEB istatistiklerine tarafından, özel öğretim kurumlarında 300 bine yakın personel istihdam ediliyor.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »