Son Yazılar

7 Şubat 2018 Çarşamba

Öğretmenlerin il içi özür sorunu artarak devam ediyor
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


MEB İl içi ve İller arası özür grubu atamasını yapmış ve iller arasında yerleşemeyen öğretmenleri il emrine atamıştır.

Ardından MEB tarafından bir yazı yayımlanmış ve bu yazı ile ilgili; "MEB'den il içi özürler için yararsız yazı" başlığıyla bir değerlendirme memurlar.net kadar yapılmıştı.

Bakanlık özrü olan her öğretmeni resen il emrine atadı. Bu atamayı yaparken elbet fakat eşler, çoluk çocuk ayrı kalmasın, sağlık veya engel özrü olanlar mağdur olmasın diye yapmıştır. Burada adamakıllı iyi hedef söz konusudur.

Bakanlığın açıkladığı verilere bakıldığında;

İller arası yer değiştirmesi gerçekleştirilemeyen 965, il içinde ise 14428 öğretmen var.

Buradaki esas sorunlar şöyle;

Duyuruya bakıldığında il emrine atama olacağına ilişkin bir hüküm laf konusu değil. Böyle olunca ödev döneminde duyuruya çıkıldığı andan itibaren il/ilçe emri talepleri olmuştur.

Bu taleplere atama ve tercih döneminde düşüncesiz kalınmış lakin tercihlere atamalar yapıldıktan daha sonra il emri uygulaması laf konusu olmuştur. Benzer durumun Eylül 2017 de ilçe emri olarak gerçekleştiğini hatırlatmakta menfaat var.

İl emrine atanan öğretmenler valiliklerce manâsız kadrolara dağıtılacak ama pek örnekler var ancak aslında düşündürücü.

Öğretmen il içinde boşalacak yerleri de istiyorum biçiminde 41. Madde talebinde bulunmuş ve ataması tercihlerine olmayınca eşinden 250km mesafedeki bir yere yapılmış. Şu Anda il emrine atanan öğretmenlerden bir kısmı olur ya daha yakın bir yere atanacaklar. Bu durumda her şart aşağıda eşi ile benzer ilde amaçlamak isteyenler haksızlığa uğratılacaktır, dahası daha yüksek puana sahip oldukları halde. Çünkü daha yüksek puana sahip olmasalar zaten atamaları olmayacaktı.

Bir başka sorun ise; 41. Maddeyi istememiş yani beni ilde anlamsız bulunan yere atamayın, tercihlerimden birine atarsanız kabul ediyorum yoksa istemiyorum diyen öğretmenlerin de ataması il emrine yapılmış.

Bu durumda olup il emrine atananların bir kısmı da yukarıda belirttiğimiz 250km uzağa atanan öğretmenden daha ayrıcalıklı kurumlara atanabilirler.

Yani ben tercihim haricen hiçbir yer istemiyorum diyen avantajlı her şeye karşın ildeki boşluklara beni gönderin diyen dezavantajlı.

Bir sorun da "ben zaten 41. Tercihe göre istememiştim neden il emrine verildim" diye mağduriyetini bildirenler var. Yani bu öğretmenler evet ben özrümün olduğu yere gitmek istiyorum lakin 250km de uzağa gitmek istemiyorum olursa tercihlerime olsun demişler. Buna rağmen atamaları İl emrine üretilmiş.

İl içi özrü mağdurları:

Natürel fakat birike birike 14bini aşan il içi mağdurları var. Onlar da haklı olarak il emrine verilenler bizim istediğimiz yerlere gidecekler bizler ise yine mağdur olacağız diyorlar.

Buradaki esas sorunlar ve önerilere bakacak olursak;

1- İl içi mağdurlarına çözüm bulun bakanlık emrinin gereği valiliklerce hassasiyetle ele alınarak değerlendirilmelidir.

2- İl emri veya ilçe emri olacaksa bu duyuruda mutlaka belirli olmalıdır. İl/ilçe emri yapmayacağız denilip ardından bu uygulamaya gidilerek yukarıdaki mağduriyetlere yol açılmamalıdır.

3- İptal başvurusunda bulunan ve tatbik gönderen;

- 41. Maddeyi istemediğim halde atamam yapıldı diyenlerden talepte bulunanların atamaları iptal edilmelidir. Bunun bir zorunluluk olduğunu düşünüyoruz.

- 41. Maddeyi talep ettim ama atamam uzakta yere oldu gerekçesiyle iptal istiyorum diyen,

- Özür atamasının iptalini istek ediyorum diyen

Öğretmenlerin devir iptal taleplerini mutlaka değerlendirmeli ve bir an önce sonuçlandırmalıdır.

Hatta bunun için daha önce de önerdiğimiz gibi bürokrasiyi eksilmek adına MEBBİS üzerinden bir iptal butonu açarak okulun onayı sonrasında talepler bakanlığa düşmeli ve gerçekleştirilebilir.

Öğretmenler ise;

Durumlarını değerlendirerek iptal istiyorlarsa bir başvuru formu ile başvurmaları ve başvuruya yanıt gelinceye kadar ilişik kesmemeleri yararlarına olacaktır.

MEB'de aykırılık kural haline almaktadır.

Bu da en önemli sorunlardan biridir. Buna sebebinin bürokratlardan ziyade siyasilerin olduğunu düşünüyoruz. Yani söz yerinde ise dikte demiri kesmektedir. Bu da ardı sıra mağduriyetler yaratmaktadır.

Gelinen noktada gelecek atamalarda il emri olmayacak denilse bile inandırıcılığı olmayacak bu nedenle ilde abes olan yerleri istiyorum (41. madde) tercihine olumlu yaklaşılmayacak, il emri uygulanmaması halinde ise haklı tepkiler oluşacaktır.

Hali hazırda il dışı özür ödev talebi azalmakta iken ( sözleşmeli alım ve 4 sene bir yerde çakılı kalmaya dayalı olarak) MEB'in il içi özür atamaları için; bilhassa çok uzaktan, ya da ulaşımı çok kuvvet atamalarda öğretmenlerin akşam çoluk çocuklarının yanlarında olabilecekleri şekilde tedbirler alması gerekmektedir.

Maksut BALMUK

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »