Son Yazılar

1 Şubat 2018 Perşembe

Öğretmenler uluslararası formasyon alıyor
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


DÜNYACA geçerli sertifika programı olan Eğitici Eğitimi (Train The Trainer) Altınbaş Üniversitesi'nin konut sahipliğinde gerçekleşiyor. Bir hafta sürecek ve toplamda 30 saatlik bir eğitim olan programın içeriği Gordion Yüksekokul göre Cambridge Üniversitesi Press ve Dünya Education meslek birliğiyle hazırlandı. Eğitime katılan öğretmenler, uluslararası öğretmen eğitmeni formasyonu alıyor.

Kursa Ankara, İstanbul ve İzmir'deki vakıf üniversitelerinden öğretim üyeleri katılıyor. Daha önce İngilizce eğitimi alanında tecrübeye sahip olan öğretmenler Eğitici Eğitimi Sertifika Programı'na katılırken, yeni mezunlar bu programa başvuramıyor.

ÖĞRETMENLER DE FARKLI ŞEKİLLERDE ÖĞRENİYOR

Programın eğitimcisi Cambridge University Press'in yazarı Peter Lucantoni, öğretmen eğitmenlerinin, herkesin öğrenme şeklinin farklı olduğuna özellikle dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:

" Train The Trainer kursu, dil deneyimli İngilizce öğretmenlerinin, İngilizce öğretmen eğitmeni olmasını amaçlayan ve derslik çalışmalarına katkıda bulunmasını destekleyecek bir kurstur. Yeni öğretmen eğitmenleri, meslektaşlarının farklı şekilde öğrendiklerine uyarı etmelidir. Hoca eğitmeni olacak adayların, bütün öğretmenlere hitap etmeleri için tek bir yaklaşma sergilememeleri ve ayrı yöntemlerle yaklaşmaları gerekmektedir. Çünkü bütün öğretmenlerin öğrenme şekilleri farklıdır."

"TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE HIZLI OLUMLU ADIMLAR ATILIYOR"

Türkiye'de, İngilizce eğitiminde fazla hızlı adımlar atıldığını ve olumlu anlamda gelişmiş yöntemler kullanıldığını görme şansı bulduğunu dile getiren Lucantoni, "Daha artı büyümek için hiçbir zaman bulunulan noktayla yetinmemek gerekiyor. Öğrenci, öğretmen, eğitmen de olsanız gelişmede bir sonraki adımın var olduğunu mutlaka görmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Dil öğrenmek kolay değil. Dilde de en manâlı şey pratik yapmaktır. Daha fazla pratik yaptıkça, daha fazla öğreneceksiniz" dedi.

"HOCA EĞİTİMİNE AĞIRLIK VERİYORUZ"

Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Iş Yüksekokulu Müdürü Merve Selçuk, bir hafta sürecek seminere ev sahipliği yapmaktan büyük kibir duyduklarını ve hoca eğitimine tarti verdiklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Eğiticinin rolü öğrencilerin başarısında çok büyük. İngilizce öğretmenliği sosyoloji, psikoloji, ölçme değerlendirme, eğitim, dil bilimleri gibi öbür bilim alanlarında olan disiplinler arası bir bilim dalıdır. Dolayısıyla, üniversiteden mezun olduğumuz halimizle öğretmenlik yapmaya devam edersek başarılı olmamız mümkün yok. Çoğu faktör var ve bizim hoca olarak bunları anlayıp, yorumlayıp buna tarafından davranmamız gerekiyor. Bu anlamda programların başarısı için, eğiticinin eğitimi programı ve kurumların kendi içlerinde eğitmenlerini eğitmeleri koskocoman tarti taşıyor."

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »