Son Yazılar

20 Şubat 2018 Salı

Emekli öğretmenler geri dönüyor
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan göre başlatılan 'okuma yazma seferberliği' Giresun'da tanıtıldı.

Başlatılan seferberlik ile emekli olan öğretmelerde yeniden okullara dönmeye hazırlanıyor.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, göre Hoca evinde düzenlenen toplantıya İl Ulusal Eğitim Müdürü Necati Akkurt, İl Insanlar Eğitim Müdürü Harun Karabörk ve basın mensupları katıldı.

Giresun'da okumaz yazma oranının yüzde 94.4 olduğunu bildiren Vali Sarıfakıoğulları, Türkiye ortalamasında 2 puan geride olduklarını açıklama etti.

'Okuma yazma bilmeyen kalmasın' hedefi ile başlatılan seferberliğe vatandaşların destek vereceklerine inandıklarını kaydeden Sarıfakıoğulları, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşler bayan tarafından başlatılan okuma yazma kampanyasını takdim etmek amacıyla bir araya geldik. Takriben ilimizde oku yazarlık oranı yüzde 94.4 burada ne yazık ama hanımefendiler aleyhine dezavantajlı durumda laf konusu yüzde 91.1 hanımefendilerin okuma yazma biliyor. Erkelerde ise bu oran yüzde 98.2 arzu ediyoruz ama okuma yazma bilmeyen insan kalmasın ve bu konuda ben okuma yazma öğrenmek istiyordum ama imkan bulamadım iyen tek bir birey kalmasın" dedi.

"Emekli öğretmenler geri dönüyor"

Projenin Ulusal Eğitim Bakanlığı üstünde yürüyeceğini belirten Harun Sarıfakıoğulları, proje zarfında emekli öğretmenlerinde derslere gireceğini söyledi.

Sarıfakıoğulları, "Bu noktada Ulusal Eğitim Bakanlığımızın da tekrar büyük takviye ve katkıları oldu projemize. Ulusal Eğitim Bakanlığı üzerinden projemiz yürüyecek. Şöyle ancak keza aktif olarak tayin yapan öğretmenlerimizden istifade edeceğiz, ayrıca de emekli öğretmenlerimizden, emekli ilköğretim müfettişlerimizden, Türkçe ve Edebiyat bölümlerini bitirmiş olan arkadaşlarımızdan bu konuda yaralana bileceğiz" ifadelerini kullandı.

"Muhtarlardan, Tarım Müdürlüklerine kadar cümbür cemaat projeye dahil"

"Alanın geniş olması hem her noktaya varmak namına iyi bir alt inşa sağlayacak elimizi kolaylaştıracak" diyen Sarıfakıoğulları, "Keza de ben şu köyde şu noktada 2 arkadaşımla beraber okuma yazma öğrenmek arzusundayım diyen herkese ulaşma imkanını da bizlere verebilecek. Bu konuda tüm paydaşlarımız ile bu konuyu tanıtmayı özlem ediyoruz. Lüzum sizler basın olarak gerek köylerimizde, mahallerimizde muhtarlarımız, lüzum camilerimizde imamlarımız, öğrencilerimiz, sosyal dayanışa vakfımız, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerimiz aracılığı ile bütün niyet kitlemize ulaşmayı arzu ediyoruz. İnşallah bu kampanya çerçevesinde katılanlara armağanlarda vereceğiz, bu armağanlar ihtiyaçları gözönünde bulundurarak okuma yazma kampanyasına katılan hemşehrilerimize verilecek" diye konuştu.

Ulusal Eğitim Müdürü Necati Akkurt ise projenin duyulması ile taleplerin gelmeye başladığını belirterek, şu an 5 Mart'ta başlaması gereken kurslara erken başladıklarını söyledi.

Şu an itibariyle Giresun merkez ilçede 98 okuryazarlığı olmayan vatandaşın kurslara başladığını kaydeden Akkurt, "Kampanyayı duyar duymaz bizlere başvuru eden vatandaşlarımızda oldu. Olur Ya geçmiş kampanya döneminde bu dek aktif değildi ama şu anda BİMER üzerinden biz böyle bir okuma yazma kampanyası duyduk okuma yazma kursuna bulunma istiyoruz biçiminde müracaatlarda gerçekleşti. Ilk etapta merkez ilçemizde 98 okumaz yazmaz vatandaşımızı kurslarını başlattık. Suratla inşallah genişleyeceğini umuyoruz. En geç 5 Mart'ta kurslarımız başlamış olacak birinci kademe okuma yazma kurslarımız 120 saat sürecek ve 15 Mayıs'a değin bitmesini planlıyoruz" biçiminde konuştu.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »