Son Yazılar

14 Şubat 2018 Çarşamba

4/B'li sözleşmeli personel, il içi yer değişikliği yapamaz mı?
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Van Idare Mahkemesi, aile birliği mazeretinde, Sağlık Durumu Bakanlığının, 4/B'li sözleşmeli personelin il içi yer değişikliği yapamayacağı yönündeki işlemini iptal etti.

Sözleşmeli personelin yer değişikliğinde öncelikle, Bakanlar Kurulunca yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda bulunan hükümlere bakılmaktadır. Bu Esasların Ek 3. maddesinde kurumiçi yer değişikliğine ilişkin hükümlerde iller arası yapılabileceği ama il içi yapılamayacağı yönünde bir ayrım yapılmamıştır.

Fakat, Sağlık Bakanlığı bu esasların uygulanmasını uygulamak üzere yürürlüğe koyduğu yönergede, aile birliği mazeretine yan durumlar için, yalnızca iller arası yer değişikliğine ilişkin düzenlemelere yer vermiştir.

Van'da yaşanan olayda, bir sözleşmeli sıhhat teknikeri ilçeden il merkezine gelmek istemiş ancak Afiyet Bakanlığı, yönergede il içi yer almadığı gerekçesiyle, talebi reddetmiştir. Fakat açılan davada, mahkeme heyeti, yönergede bulunan hükümlerin bir üst hukuk nomu olan Esaslara aykırı olduğunu belirtmiş ve il içi yer değişikliği talebinin işleme alınması gerektiğini belirtmiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »