Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

YÖK'ten, ÖYP'lilerin mecbur hizmetine dair tanımlama
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile statüleri değiştirilen ÖYP Araştırma Görevlilerinin mecbur hizmet yükümlülükleri hakkında Yükseköğretim Kurulu önemli bir görünüm verdi.

İŞTE YÖK GÖRÜŞÜ

DEĞERLENDIRME

Yükseköğretim Kurulunun vermiş olduğu bu görüşe kadar ortaya çıkan durumlar şunlardır :

1- 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi uyarınca lisansüstü eğitimine devam eden ancak kadrosunun bulunduğu üniversite kadar yeniden 33/a statüsüne ataması yapılmayanların istifa etmesi, eğitimde başarısız olması veya müstafi sayılması gibi durumlarda mecbur hizmet yükümlülükleri olmayacak ve imzaladıkları senetler geçersiz olacaktır.

2- 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi gereğince gördükleri lisansüstü eğitimleri tamamlayarak kadrolarının bulunduğu üniversitelere geri dönen araştırma görevlileri eğer ilgili yükseköğretim kurumları kadar her yerde 33/a'ya kadar atamaları yapılmazsa zorunlu hizmet yükümlülükleri olmayacak ve imzaladıkları senetler geçersiz olacaktır. Bu durumda olan kişiler maalesef "doktora mezunu işsiz" olarak diğer yükseköğretim kurumlarında asistan doçent kadrosu arayacaklardır.

3- ÖYP Araştırma Görevlilerinin 2547 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesinde verilen yetkiye dayanarak her tarafta 33/a statüsüne atamaları yapılanların mecburi hizmet yükümlülükleri üniversitelerine aleyhinde devam edecektir.

Özet Olarak YÖK yazısında ÖYP Araştırma Görevlilerine şunu diyor; üniversite seni istiyorsa mecbur hizmet yükümlülüğün var, üniversite seninle yolunu ayırırsa mecburi hizmetin değil !

İşine gelirse...

Yavuz Selim KAPLAN

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »