Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

Yeni ALES kararı sonrasında, akademik başvurularda değişenler!
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Bilindiği üzere, Yükseköğretim Kurulunun araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, bilirkişi, okutman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına başvurularda kullanılacak ALES puan türleriyle ilgili kayda değer manâlı karar aldığını 19 Eylül 2017 tarihli haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Bu kapsamda, YÖK'ün aldığı karar sonrası nelerin değiştiğini, nelerin benzer kaldığını ve bu çerçevede öğretim elemanı kadrolarına başvuran adayların kafalarında oluşan soru işaretlerini tamir etmek namına bazı açıklamaların yapılması ihtiyacı görülmüştür.

Aşağıda hazırladığımız tablo üzerinden öğretim elemanı kadrolarında aranan ALES puan türlerini ve konu ile ilgili örnekler ile diğer açıklamaları görebilirsiniz.

UNVANLAR

YÖK KARARI

ÖRNEKLE AÇIKLAMA

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ

Kadronun bildiri edildiği birim/program hangi alanda öğrenci alıyorsa o alandaki ALES puan türü.

-Cihaz Mühendisliği Bölümüne alınacak Araştırma Görevlisi kadrosu için "SAYISAL ALES" puan türü kullanılacaktır.

-Ekonometri Bölümüne alınacak Araştırma Görevlisi ilanında keza Ekonometri keza de Istatistik Bilimi bölümü mezunları başvurabiliyorsa, Ekonometriye "TM" ile öğrenci alındığından sadece "EŞDEĞER AĞIRLIK ALES" puanı dikkate alınacaktır. Istatistik bölümü mezunlarının Sayısal ALES puanları dikkate alınmamaktadır.

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ, OKUTMAN, BILIRKIŞI, ÇEVİRİCİ, EĞİTİM-ÖĞRETİM PLANLAMACISI

Adayın lisans mezuniyet alanı hangi alanda ise o alandaki ALES puan türünü yada kadronun bildiri edildiği bölüm/program hangi alandan öğrenci alıyorsa o alandaki ALES puan türünü tercihlerine göre kullanabilmeleri.

-İşletme Bölümüne alınacak Öğretim Görevlisi kadrosu için eğer ilanda yalnızca "İşletme" bölümü mezunlarının başvurması istenilmişse adaylar Eşdeğer Önem ALES puanını kullanacaklardır.

-Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne alınacak Öğretim Görevlisi kadrosu için ilanda "Bilgisayar Mühendisliği" mezunlarının başvurması istendiği takdirde, her ne dek Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümüne Eşdeğer Siklet ile öğrenci alınsa da, adaylar tercihen ALES sayısal puanı daha yüksekse onu kullanabilecektir.

Özel yetenekle öğrenci alınan Fotoğraf, Müzik ile Cisim Eğitimi gibi bölümlere alınacak Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Okutman gibi kadrolarda adaylar hangi ALES puanı yüksekse puan türü farkı aranmadan onu kullanabilecektir.

Eğitim Bilimleri Bölümüne ast Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Yönetimi, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme gibi Anabilim Dallarına alınacak Araştırma Görevlisi kadrolarına başvurularda adayların lisans mezuniyet alanına göre ALES puanları dikkate alınacaktır.

Örneğin, Eğitimde Ölçme ve Değer Biçme Anabilim Dalına alınacak kadroya başvuran bir Matematik Öğretmeninin Sayısal ALES puanı dikkate alınırken, Türkçe Öğretmeninin Sözel ALES puanı kullanılacaktır.

Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolara başvurularda alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans öğrenimine girdikleri ALES puan türü yada mezun oldukları programın bildiri edildiği tarihte öğrenci aldığı alandaki ALES puan türünü tercihlerine tarafından kullanabilecektir.

Yavuz Selim KAPLAN

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »