Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Yapay Zeka, Bundan Böyle Daha Önce Hiç Duyulmamış Sesler Icat Ediyor
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

H. İlker KAYA
Otomobil sürmenin, kanser saptama etmenin ve masa oyunlarında bizi daha alçak etmenin yanı sıra, yapay akıl reel aletlerden alınan örneklerle birleştirilen bir takım gelişmiş matematiksel ifadeler tamamen şimdiye kadar hiç duyulmamış yeni sesler üretiyor.

Uzun vakit önce, bu yeni seslerin bazılarını radyonuzdan yayılırken duyabilirdiniz. Sorumluluk Sahibi araştırmacılar ise müzisyenlerin çalışması için bilgisayarlar göre türetilen adeta ebedi farklılıkta enstrümanlar geliştirmeyi umut ettiklerini söylüyorlar. 

Yeni sisteme NSynth adı verildi ve Google'ın yapay akıl ekibinin  minik bir parçası olan Google Magenta adlı bir mühendislik ekibi göre geliştirildi. Google Magenta ekibi, "Aracısız verilerden öğrenen NSynth, sanatçılara ses rengi ve dinamikler üzerinde sezgisel denetleme ve elle ayarlanmış bir sentezleyiciyle üretmek zorlama veya imkansız olan yeni sesler keşfetme olanağı sunmaktadır." diye açıklıyor.

Aşağıda, bir kaç NSynth örneğini yoklama edebilirsiniz.

NSynth, yaklaşık bin bambaşka enstrümandan misal alır ve bunların iki tanesini son derece sofistike bir şekilde harmanlar. Birincisi, yapay zeka programı her enstrümanın sesli özelliklerini tanımlamayı öğrenir ve böylece bu sesleri her yerde üretir.

Bu ayrıntılı veri, sonra aletlerin bir karışımı gibi gelmeyen bir çalgı karışımı üretmek için kullanılır - seslerin özellikleri, çoklu seslerin eşleşmesinden diğer, tek bir yeni enstrüman gibi görünen bir şey yaratacak şekilde ayarlanır. Dolayısıyla birlikte bir flüt ve keman çalmak yerine, ikisinin aralarında bir yerde, yepyeni, algoritma yönlendirmeli bir dijital enstrümana sahipsinizdir. Son sesteki flüt ve kemanın, ölçüsü müzisyene kalmıştır.

Pek fazla Google suni akıl girişiminde olduğu gibi, NSynth ‘de derin öğrenmeye güveniyor: insan beynine benzer şekilde fazla miktarda verinin işlenebileceği yapay zekaya özgü bir yaklaşma, bu yüzden bu sistemler sıklıkla yapay asap ağları olarak tanımlanmaktadır. Mesela, derin öğrenme sistemleri yalnızca bir kediyi içten bir şekilde tanımlamak için milyonlarca kedi imajı ile kalmayıp bununla beraber hatalarından ders alabilir ve zamanla tıpkı beyinlerimiz gibi, kendilerini nasıl geliştireceğini kendileri öğrenebilirler.  

Derin öğrenme fikri on yıllardan beri sürdü, ancak şu anda yalnızca bunu gerçeğe dönüştürebilecek türden yazılım ve veri işlem gücü görüyoruz. Bunun bir sonucu, Google Magenta ekibi tarafından inşa edilen NSynth demolarının hakiki zamanlı olarak çalışması ve yeni kompozisyonların oluşturulmasına izin vermesidir. Müzik eleştirmeni Marc Weidenbaum, Google'ın aletleri bir araya getirme konusundaki geleneksel durumlara yeni teşebbüs taahhüt ettiğini söyledi. "şaheser, bir takım hoş şeyler verebilir ve Google olduğu için millet kendi liderliğini takip edecekler." dedi.

Google mühendisleri Moogfest festivalinde NSynth'i demin demo halinde gösteriyorlar ve arXiv'deki çalışmalarıyla ilgili bir yazı okuyabilirsiniz.

Kaynak
http://www.sciencealert.com/now-artificial-intelligence-is-inventing-sounds-that-have-never-been-heard-before

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »