Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Üç boyutlu yazıcıdan çalışan kalp yaptılar
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Üç boyutlu baskıyla üretilen silikon yürek, gelecek için ümit veriyor!

Zürih'teki ETH üniversitesinden bir grup analist, kanı gerçek yürek gibi pompalayabilen silikon bir kalp ürettiler. Bu gelişme, gelecekte en hayati organ olan kalbin yerine geçebilecek bir alternatif için çalışmaların başlaması anlamına gelebilir. 

Kalp son derece karışık bir kas yapısına sahip bir organ. Birçok odacıktan, pompa ve kapakçıktan oluşan kalbe alternatif olacak bir cihazın mühendisliğini yürütmek de fazla güç. Vücudun kabul ettiği maddelerden olan silikon, üç boyutlu baskıyı da destekliyor.

Şu anki kan pompaları, bir yürek bağışı gelene kadar beklemeye izin veriyor Fakat pompa mekanizması, "hasta üzerinde bazı sonuçları olduğu varsayılan" fizyolojik nabzı içermiyor. Bu yüzden yapay kalbin üretilmesi bir devrim olabilir. ETH'ye kadar dünya üzerinde takriben 26 milyon birey, yürek yetmezliği sorunu yaşıyor ve yürek bağışları tatmin edici değil.

Gelişmeler doğru yönde olsa da hemen şimdi çalışır ülkü gelmekten çok uzakta. Yürek deneme koşulları aşağıda 80 BPM'yi (bir arz artırılmış dakikadaki ortalama atış) yalnızca 3.000 atış için koruyabiliyor. Yani suni yürek şu lahza sadece 1 ile saatin üçte dördü kadar çalışıyor.

Kaynak
http://www.hurriyet.com.tr/uc-boyutlu-yazicidan-calisan-yürek-yaptilar-40522220

İleri Okuma
http://www.techradar.com/news/working-3d-printed-hearts-are-now-reality-ayak-you-wont-get-one-any-time-soon

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »