Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

Türkiye Taşkömürü özelleşirse, işçilerin durumu ne olur?
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


SORU: Türkiye taşkömürü kurumunda işçi olarak çalışmaktayım 2006 yılında işe girdim. Arkadaşarımız da merak ediyoruz. Eğer TTK özelleştiğinde benim gibi emekçi olarak çalışanların durumu ne olur?

YANIT: Türkiye Taş Kömürü Kurumu demin özelleştirme kapsam ve programında bulunmamaktadır.

Özelleştirme kapsam ve programından önce çalışmaya başlayan işçiler öteki millet kurum ve kuruluşlarına 4/C geçici personel olarak atanarak emekli olana dek bu statüde çalışabilmektedir.

Bu hak emekli oluncaya kadar istenilen zamanda kullanılabilmektedir.

Mesela özelleştirildikten daha sonra şirkette veya başka bir özel sektör kuruluşunda çalışmaya devam edip ardından yerinde görülen zamanda bu haktan faydalanılabilir. Bu kapsamda istihdam edilen 4/C personel emeklilik hakkını elde etmesini takiben emekliye sevk edilmektedir. bu nedenle 4/C nakil hakkından adet edinmek için emeklilik hakkını elde etmemiş elde etmek gerekir. Bu süreye değin istenilen zamanda bu haktan muamele etmek mümkündür.

Fakat kuruluş özelleştirme kapsam ve programına alındıktan sonra alınan işçilerin nakil hakkı bulunmamaktadır.

memurlar.net'in notu: Şuan için TTK'nın özelleştirilmesine dair bir kanun tasarısı bulunmamaktadır. Bu dosya, bir çalışanın sorusunu cevaplandırmak ve özelleştirme olsa dahi haklarını kullanmak üzere yazılmıştır.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »