Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Tesla'nın kurucusu Elon Musk yeni araçlarını tanıttı
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla tanıdık ABD merkezli Tesla motors otomotiv şirketinin sahibi Elon Musk, şirketin piyasaya sürmeye hazırlandığı iki yeni aracı tanıttı.
Birincil araç, dünyanın ilk elektrikli kamyonuydu.
Tesla Semi adı verilen kamyoni Los Angeles'taki bir havalimanında hangardan çıkarak kamuoyuna tanıtıldı.
Musk, elektrikli kamyon projesinin dünyadaki eski kalıntı yakıt kullanımını eksilmek namına büyük bir adım olduğunu söyledi.
Şarj edildikten sonradan 800 kilometre yol alabilen Tesla Semi, en büyük taşıma kamyonlarının taşıyabildğiği tartı kapasitesini kaldırabilecek şekilde imal edildi.

Dizel motorlu kamyonlar, tek bir depoyla 1600 kilometre yol kat edebiliyor. Ancak Elon Musk, depo dolum maliyeti gözetildiğinde Tesla Semi'nin dizel kamyonlardan dingil başına yüzde 20 daha düşük maliyette olduğunu söylüyor.
Tesla Semi'nin elektrik bataryası, şasinin içine monte edilmiş. Kamyonun dört arka tekerleği için ayrı olarak dört elektrik motoru bulunuyor.

Kamyonun şoför koltuğu da daha iyi görüş açısı için ortaya yerleştirilmiş. Direksiyonun sağında ve solunda birer adet dokunmatik ekran bulunuyor.

Dünyanın en süratli seri imal otomobili

Lansmanı yapılan bir diğer vasıta ise Tesla'nın spor otomobili oldu.

Musk, Tesla Roadster 2.0 adlı aracın sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 1,9 saniyede ulaştığını söyledi ve çabuk üretimi yapılan bugüne kadarki en hızlı araç olacağını da vurguladı.
Yeni aracın bir kez şarj edildikten daha sonra 1000 kilometre yol kat edebileceğini söyleyen Elon Musk, "Bu araç benzinli arabaların sırtını yere getirecek" diye konuştu.

Kaynak
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42021160
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »