Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Saç telinden bin kat daha ince nano-hologram üretildi
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Serhat Tokgöz
Nano-hologram teknolojisi, 3 Boyutlu teknolojinin gündelik hayattaki elektronik cihazlarla bütünleşmesi için zemin hazırlıyor.

Bilim insanları, yapılması basit olan, 3 Boyutlu gözlük kullanılmadan görülebilen ve insanın saçından 1000 kat daha incelikte olan nano-hologram teknolojisini tasarladı.

Avustralyalı-Çinli bir araştırma ekibi, dünyanın en ince hologram teknolojisini oluşturdu ve akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi jurnal hayattaki elektronik cihazlarla 3 Boyutlu hologram teknolojisini birleştirmenin yolunu araladılar.

Etkileşimli 3 Boyutlu Hologram teknolojisi, Star Wars’dan Avatar’a birçok bilim-kurgu filminin temel taşıdır: Oysa bunları gerçeğe dönüştürmeye çalışan bilim insanları için kasıt, çağdaş elektronikle çalışacak yeterince ince olan hologramları geliştirmektir.

RMIT Üniversitesi’nden hatırı sayılır bir birey olan Profesör Min Gu önderliğindeki cesur bir ekip, yapılması basit olan, 3 Boyutlu gözlük kullanılmadan görülebilen ve insan tüyünden bin kat daha ince olan nano-hologram teknolojisini tasarladılar.

“Geleneksel bilgisayar tabanlı hologramlar, elektronik cihazlar için aşırı büyüktür ama bizim fazla ince hologram teknolojimiz bu sınırların önüne geçmiştir” diyen Gu, sözlerine şu şekilde devam etmektedir: “Hem nano-hologram teknolojimiz, büyük ölçekli kullanımlar ve seri imal için tasarımlarımızı uygun ülkü getiren basit ve seri bir aracısız olarak lazer yazı sistemi kullanılarak üretilmektedir.”

Jurnal elektronik cihazlara üç boyutlu hologramı entegre etmek o kadar de manidar olmayan ekran boyutuna sebebiyet verebilirdi. 3 Boyutlu hologram, telefon veya kol saatinde iyice uymayan birçok veriyi gösterebilir.

“Tıbbi tanıdan; eğitime, bilgi saklamaya, savunmaya ve siber güvenliğe dek çoğu yere parmağını bulayan 3 Boyutlu hologram teknolojisinin bir dizi endüstriyi alt üstteki edeceği düşünülmektedir. Ve bu araştırma, bu devrime bir adım daha yaklaştırmaktadır.”

Geleneksel hologramlar, ışığın şeklini üç boyutlu derinlik yanılsamasını verecek şekilde ayarlarlar. Ama yeterli safha kaymalarını meydana getirmek için, bu hologramların optik dalga boylarının kalınlığında olması gereklidir.

RMIT Araştırma Ekibi, Pekin Teknoloji Enstitüsü (BIT) ile birlikte çalışarak, bu kalınlık limitini topolojik izolatör malzemesine dayanan 25 nanometre hologramla kırdı. Bu eşsiz kuantum malzemesi, yüzey tabakasında düşük kırılma indeksini barındırır ama hacimde fazla yüksek kırılma indeksine sahiptir.

Topolojik izolatör ince çeper, holografik görüntüleme için faz kaymasını yükseltebilen hakiki bir optik rezonans boşluğu gibi davranır.

BIT’den Gaolei Xue’yle birlikte çalışmayı kaleme bölge Dr. Zengyi Yue ifadelerini şu şekilde dile getirmektedir: “Bu araştırma için bir sonraki adım, 3 Boyutlu gösterme destekli bir LCD ekran üzerine yerleştirilebilen dayanıklı ince film tabakası geliştirmek olacaktır.

“Bu, nano-hologram teknolojisinin piksel boyutunu minimum 10 kat daha küçültmek demektir.”

“ hiç kuşkusuz, çeşitli yüzeylerde kullanılabilen elastik ve elastik ince filmleri oluşturmayı amaçlıyoruz, bu sayede holografik uygulamaların da ufkunu genişletiyoruz.”

Kaynak
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170518083031.htm

 

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »