Son Yazılar

20 Ocak 2018 Cumartesi

Saadet Öğretmen'in ödül sevinci
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


İstanbul Gedik Üniversitesi İnsan Hakları Başvuru ve Araştırma Merkezi, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği ile birlikte "Üçüncü Bin Sene Türkiye'sinden Kadınlara Sesleniş"adlı bir konferans düzenledi. İstanbul'da düzenlenen ve yaklaşık 450 kadının dinleyici olarak katıldıkları konferansta öğretmen Saadet Özkan'a "Gedik Üniversitesi Özel Ödülü"verildi. Saadet öğretmene ödülünü İstanbul Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik verdi.

Saadet Özkan, İzmir'in Menderes İlçesi'nde, iki yıl önce yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine cinsel içerikli film izlettiren ve istismarda bulunan okul müdürü Adaletli Ş.'nin tutuklanmasını sağlamıştı. Özkan'ın bu mücadelesi daha önce de ABD'de ödüle değer görülmüştü. Saadet Hoca, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın geleneksel olarak düzenlediği Milletlerarası Kadınlar Yiğitlik Ödülü'nü Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump'ın eşi Melanie Trump'tan aldı.

Arasında Prof.Dr. Berin Ergin, Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, Doç. Dr. Ayşin Kilolu, Prof. Dr. Gülsevil Alpagut ve Av. Nazan Moroğlu gibi konuşmacılarında yer aldığı konferansta dinleyicilere; bayan, çocuk, toplumsal cinsiyet, ayrımcılık, mobing, psikolojik taciz, egzersiz hayatında kadın ve çocuklar, kadınların karşılaştıkları insan haklarına tutarsız davranışlar ve kadınların köleleştirilmesi gibi konularda ele alındı.

İstanbul Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik, çok anlamlı ve hoş bir faaliyet yaptıklarını belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti: ''Bende bir kadın olarak toplumumuzda yaşayan olduğumuz kadınlara tacizin, çocuklara olan istismarın önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda duyarlılığın üstteki düzeye çıkarılması için böyle bir faaliyet düzenledik. Umarım Gedik Üniversitesi olarak bu farkındalığı toplumun öteki kesimlerine de yayabilmişizdir. Bugün 450 kişiye yakın bir kalabalık bizi dinledi bu da bu konunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Türkiye için kadına olan önemin, kadının maruz kaldığı çoğu sorunların bizler gibi üniversiteler göre ele alınıp o sorunun çözülmesi için büyük ödev düştüğünü bize hatırlattı, bunun için bu tip toplantılara ilerleyen zamanlarda devam edeceğiz''

''Çocuklar bizim vatanımız ve biz vatanımıza sahip çıktığımız gibi; çocuklara da sahip çıkmalıyız''

Çocuklara öz savunma eğitiminin verilmesini gerektiğini gösteren Çocuk İstismarı ile Çaba Derneği'nin (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan, cinsel istismarın önüne ancak eğitim ile geçileceğini kaydetti. Özkan, ödülü tüm çocuklar için aldığını belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti: ''Cinsel istismara uğrayan çocukların yanında olmalıyız, hatta bunu olduktan daha sonra ağlamak yerine olmadan önce önlemeliyiz. Çocuklar bizim vatanımız ve biz vatanımıza sahip çıktığımız gibi; çocuklara da sahip çıkmalıyız. Onların yaşadığı bu durumun önüne hep birlikte, birlik ve birliktelik ile geçeceğiz. Biz Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği'ni kurduk. Lütfen Türkiye'de aklıselim ahali üyemiz olsunlar ve bu işi defalarca birlikte çözelim, eğitimle çözelim. ABD'ye gittiğimde bir türk kadınının çocuklar için nasıl uğraş ettiğini gösterdim. Orada ödül aldığımda ben farkındalık sağladım, çocuklar için bir farkındalık sağladım. hemen da bütün üniversitelere gidiyorum her alanda gençler ile konuşuyorum. sosyal medya ve basının son derece sağduyu gazetecilik örneklerini görüyoruz bu bağlamda çocuklar artık konuşmaya başladı. 2004 yılından sonradan doğan Z kuşağı gençleri mükemmeller, ihbarda bulunuyorlar, bize mesaj atıyorlar, her yere mesaj atıyorlar. Lütfen anneler babalar da susmasınlar, böyle bir koşul yaşandığında lütfen bunu ihbar etsinler çünkü bizim yargımız onları yargılıyor ve onları aramızdan arındırmak zorundayız. Böyle bir durumu yaşayan çocuk varsa, onu fena seven birini hisseden çocuk varsa lütfen o 3 haneli numaralara şikayet etsinler, yalnız değiller''

''Bizim yetişkin eğitimini devreye sokmamız gerekiyor''

İstanbul Gedik Üniversitesi İnsan Hakları Başvuru Formu ve Araştırma Merkezi (İHUAM) Müdürü Prof. Dr. Berin Ergin, bu konferans ile başlıca amacın kadınları yasalardan bildirmek olduğunu açıklama etti. Ergin, ''Annelerin kendi çocukları ile irtibat kurmalarında da yardımcı yapabilmek ve dağıtılmış psikolojik, sosyolojik sorunlarının da anlatılabilmesi için bir eğitim programı düşündük. Bu konferans bunun başlangıcıydı bunu daha ufak gruplar halinde uygulamayı düşünüyorum. Nesiller aralarında büyük bir ayrım var yani çocuklar ebeveynler ile artık anlaşamıyorlar. Çocukların eğitim düzeyi dijital devrim dediğimiz bu dönemde bambaşka bir düzeye geldiği için aileler bunun ardından kalıyor. Aileler ile çocukların arasındaki ilişkiler kopuk ışık halkası geldi. Bizim yetişkin eğitimini devreye sokmamız gerekiyor. Kadınlar çocukları yetiştirdiği için kadınların düzeyinin yükseltilmesi bir uçtan bir uca yetişecek çocuklar da daha iyi bir eğitim alacaklarından dolayı kadınlara yönelik bir çalışmayı öngördük. Hedefimiz budur'' diye konuştu.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »