Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

ÖSYM - YKS sınav dilekçe tarihini açıkladı! 2018 YKS sınavı tarihi?
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

LYS ve YGS Imtihan sisteminin kaldırılmasından daha sonra gözler ÖSYM’ye çevrildi. Bunun üzerine ÖSYM, üniversiteye antre için Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS)  adında yeni bir sınav formülü üretti. YKS sınavı tatbik  tarihi ne zaman? YKS’nin farkları nelerdir? Eski sınavları hatırlatan ama birçok başvuru formu yönüyle öbür bir sınav ortaya koydu. İşte imtihan hakkındaki merak edilenler…

2018 YKS SINAVI NE SÜRE OLACAK?

YÖK Başkanı Yekta Saraç göre 12 Ekim 2017 tarihi itibariyle yapılan açıklamaya tarafından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın, yani YKS'nın Haziran ayı içerisinde bir hafta sonu yapılacağı açıklanmıştı. daha sonra yayınlanan ÖSYM  imtihan takvimi programına göre 23-24 Haziran 2018'de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018'de alınacak. Imtihan sonuçları, 31 Temmuz'da açıklanacak.

YKS NEDİR?

Yeni eğitim öğretim yılında yapılacak olan sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. Adaylar iki bambaşka oturuma katılacaklar. Ilk oturumda temel tatminkarlık esas alınacak.

-Hafıza yürütme, muhasebe odaklı sözel ve sayısal bilgileri yani Türkçe’yi dürüst kullanım, okuduğunu anlama...Bunun örnekleri dünyadaki imtihan sistemlerinde de mevcut.

-Birinci oturum 40 Türkçe, 40 Matematik sorularından oluşacak. Bu sınavın sonucu adayların temel tatminkarlık testi sonucunu belirleyecek.

-Öğleden sonraki ikinci oturumda lise müfredatına dair bilgiler esas alınacak.

-Yükseköğretim Kurumları Sınavı, haziran ayının bir hafta sonu yapılacak.

Türkçe ve esas yeterlilik sınavlarından oluşan Türkçe ve matematik sınavları Milli Eğitim’in ortak müfredatına dayalı olacak. Tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. Bu oturumdan sonra öğle arası verilecek. Bu, adayların zihinsel olarak rahatlamasını sağlayacak.

YKS’NİN FARKI NE?

Mevcut imtihan sistemi olan Yükseköğretime Antre Sınavı (YGS) ile Lisans Sıralama Sınavı (LYS) sistemleri aralarında üç aylık bir süre farkı bulunuyor. Adaylar Mart ayında YGS'ye girip ardındaki haziran ayında lisans tercihlerini yapabilmek için 5 ayrı oturumda yapılan LYS sınavlarına giriyordu. Yeni sistemin en büyük farklılığı kendini burada gösteriyor.

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın açıkladığı sisteme göre birinci oturum ve ikinci oturum haziran ayında ve benzer gün yapılacak.

SINAVDA KAÇ SORU OLACAK?

Üniversiteye hazırlanan öğrenciler YGS'de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinde 160 sorudan oluşan bir testten sorumluydu. Yeni sınavın birincil oturumunda ise yalnızca 80 soru olacak. LYS'nin yerine geçecek ikinci oturum ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için 40 bambaşka soru bulunacak. Tanıdık Olmayan dil sınavına girecek adaylara ise 80 soru yöneltilecek.

SINAV SÜRELERİ NE KADAR?

Sınavların soru sayısını açıklayan YÖK Başkanı Yekta Saraç, sınav süresinin hemen şimdi belirlenmediğini söyledi. YGS-LYS sisteminde deneme türüne tarafından farklılık göstermekle beraber bir soruya 1,5 - 1,7 dakika süre düşüyor. YGS-LYS'den önce yapılan ÖSS'de ise soru başına 1 dakika veriliyordu. Saraç, zorunlu değerlendirmelerin yapıldıktan sonradan imtihan sürelerinin belirleneceğini, bunun da ileri bir tarihte açıklanacağını söyledi.

15 DAKİKA KURALI KALKIYOR!

Yapılan açıklamada, Sınav başlangıç saati olan 10.00'dan sonradan öğrenciler sınava alınmayacak. Öğrencinin lehine olabilecek ve ÖSYM'nin işleyişinde herhangi bir problem oluşturmayacak her türlü iyileştirmeyi yapacağız." denildi.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »