Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

ÖSYM Başkanı'ndan ALES adaylarına müjde
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 2018'de Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Antre Sınavları'nda (ALES) "bin altı kota" uygulamasını kaldırdıklarını belirterek, ALES'in 81 ilde yapılacağını açıkladı.

Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temelde üç kullanım amacı bulunan ALES'in, üniversite mezunları için önemli bir imtihan olduğuna işaret etti.

Sınavın Türkiye'de üniversite ya da yüksek teknoloji enstitülerinde yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci seçme ve yerleştirmelerde kullanıldığını anımsatan Özer, sonuçların ayrıca yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve bilirkişi gibi akademik kadrolara yapılacak atamalarda, yurt dışına burslu lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanıldığını kaydetti.

- "Hizmetler yurdun dört bir yanında yaygınlaştırılacak"

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, şu açıklamayı yaptı:

"2017 yılında ALES sınavlarında 'bin altı kota' uygulaması nedeniyle 2017-ALES İlkbahar Sınavı'nı 64 il, 2017-ALES Güz Sınavı'nı ise 59 ilde yaptık. Bir ildeki aday sayısının binin aşağıda olması durumunda bu adaylar, binin üzerinde sınava girecek adayın olduğu komşu illerde sınava alınıyorlardı. ALES sınavları yükseköğretimde keza lisansüstü eğitim hem de akademik kadrolara başvuru formu olabilmek için en kritik sınav. bu nedenle gençlerimizin bu sınavlara erişimini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi cesaretlendirmek için ALES sınavlarında bin altı kota uygulamasını 2018 yılı için kaldırdık."

Tüm illerdeki adayların sınava daha kolay ulaşabilmesini istediklerini yineleyen Özer, "Bu çerçevede, hizmetlerimizi yurdumuzun dört bir yanında yaygınlaştırmak ve kolay erişilebilir kılmak için çabalıyoruz. Amacımız, keza yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlere ayrıca de yükseköğretim kurumlarındaki akademik kadrolarda amaçlamak isteyen bütün gençlere tezgâhtar olmaktır. bu nedenle 2018 yılında, ALES'i tüm illerde yapacağız." bilgisini paylaştı.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »