Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

Operasyonda polis 3 ay kılık değiştirip izledi!
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Adana'da 'Cono Aşireti' olarak bilinen gruba karşın özel harekat ekiplerinin de desteğiyle gerçekleştirilen ve 38 kişinin tutuklandığı operasyon öncesi polisin yaptığı maddi takibe ilişkin görüntüler basınla paylaşıldı. 

ŞÜPHELİLERE FIZIKI TAKIP YAPILMIŞ

'Cono Aşireti' olarak aşina gruba karşın özel harekat ekiplerinin de desteğiyle gerçekleştirilen ve 38 kişinin tutuklandığı operasyon öncesi polisin şüphelileri saptamak için 3 ay boyunca yaptığı fiziki takibe ilişkin görüntüler basınla paylaşıldı. İl Güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerinin, gasp, yağma ve uyuşturucu ticaretiyle çaba çalışmaları dahilinde 12 Ocak'ta şehir merkezi ile Ceyhan ilçesi ve Mersin'de gerçekleştirdiği işlem öncesi 3 ay süreyle şüphelilerin yaşadığı bölgede maddesel takip yaptıkları ortaya çıktı.

Işlem öncesi görevlendirilen sivil polislerin "Conoların" yaşadığı bölgede 3 ay engelli, çöpçü, dilenci, simitçi, elektrikçi gibi davrandıkları belirtildi. 
Basınla paylaşılan görüntülerde, bölgede tayin yapan bir polisin, maddesel engelli gibi davranması yer aldı. Görüntülere, güvenilmez kadınların, fuhuş amaçlı ya da yolda kaldıklarını belirterek araçlarına bindikleri sürücüleri gasp ve yağma için yaşadıkları bölgeye götürmeleri ve kadınlarla meslek birliği içindeki kişilerin onları öbür araçlarla takip etmeleri de yansıdı. 

CONO DİLİ ÇÖZÜLDÜ

Adana ve Mersin'de 12 Ocak'ta gasp ve yağma olaylarına karışan "Cono Aşireti" olarak bilinen gruba karşın özel harekat ve çevik zor ekiplerinin de yer aldığı bin polisin katılımıyla düzenlenen operasyonda çoğu bayan 47 kişi gözaltına alınmış, zanlıların 38'i tutuklanmıştı. 

Ekipler, adreslerde eğitimli köpeklerle yaptıkları aramalarda 3 ruhsatsız av tüfeği, bir tedarik para, ziynet eşyası, altın ve uyuşturucu ile saklanmak için oluşturulan sıcacık bölme ortaya çıkartmıştı. Şüphelilerin, 3 aylık teknik ve fiziki takip sırasında aralarında bilinmez dille konuştukları ve sıklıkla anlamı meçhul 27 öbür sözcük kullandıkları tespit edilmişti. Bu kelimelerin anlamları çözülmüş, zanlıların polisler için "manuş", müştekiler için "çaltı", yağmalama için "arşınlamak" ve sorun çıkartmak için "carlatmak" gibi ifadeler kullandıkları belirlenmişti.

Güvenilmez kadınların, şehir halkı merkezi ve Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolunda fuhuş amaçlı bekleyerek durdurup bindikleri araçların sürücülerini belirledikleri bölgeye götürüp para, cep telefonu ve kıymetli eşyalarını yağmaladıkları iddia edilmişti. Aynı olaylar nedeniyle kentte ayrı zamanlarda 75 kişinin "mağdur" sıfatıyla şikayette bulunduğu, bunlardan 21'inin darp sonucu yaralandığı, toplam zararlarının ise 155 bin lira olduğu tespit edilmişti.

ADLARINI CONO AHMET'TEN ALDILAR 

Conolar adını 1911'de Toros Dağları'nın eteklerinde doğan Cono Ahmet'ten alıyor. Cono Ahmet'in Adana'dan önce Bulgaristan, Suriye, Irak, İran, Ürdün'de yaşadığı ve bir çok kere evlendiği belirtiliyor. Cono Ahmet 1985 yılında hayatını kaybettiğinde, Conoların 300 haneli bir aşiret haline gelmiş olduğu belirtilirken, 42 çocuğu ve 150 torunu olduğu bahis ediliyor.


« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »