Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

Meteoroloji tarih verdi! İstanbul'a kar geliyor
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, jurnal hava durumu varsayım raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda yurdun bir takım kesimlerinde kaslı yağış ve kaslı rüzgar görüleceği belirtildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri için de yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı. öte taraftan dün Meteoroloji göre yapılan açıklamada, İstanbul kar yağışı için tarih verilmişti. Peki İstanbul'a kar ne zaman yağacak? Bugün hava nasıl olacak? İşte 19 Ocak Meteoroloji hava durumu raporu...

Rüzgarın ise ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimleri ile Batı Akdeniz'de kuzey yönlerden, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güney yönlerden orta kuvvette, Akdeniz ile Karadeniz'in kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden, Doğu Anadolu'nun güneyinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

ADALELI YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Mardin ve Diyarbakır çevrelerinde kaslı sağanak (21-50 kg/m2), Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Batman, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yoğun (20 cm. üzeri) edinmek üzere karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkin olması beklendiğinden yaşanabilecek negatif şartlara karşı (buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar, adaleli rüzgar) titiz dikkatli olunması gerekmektedir.

KUVVETLI RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Akdeniz ile Karadeniz'in kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden, Doğu Anadolu'nun güneyinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek negatif şartlara karşı (Soba ve baca gazı zehirlenmesi, ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

İSTANBUL'A KAR YAĞIŞI İÇİN TARİH VERİLDİ

İstanbul ve çevresinde cuma ve cumartesi günü sıcaklıklar yükselirken, benzeri yıl tatilinin ilk haftası kenti kar bekliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne yan 44'ü İstanbul'da almak üzere Türkiye genelinde bin 750 otomatik yer gözlem istasyonu bulunuyor. Yüksek atmosfer gözlemi için de biri İstanbul'da Türkiye'nin 9 noktasında bulunan merkezlerden 12 saat arayla meteoroloji balonu uçurularak atmosferin her bir katmanından sıcaklık, nem, basınç, rüzgarın hızı ve yönüne ilişkin veriler alınıyor.

Çatalca'daki meteoroloji radarı ise anlık yağış bulutlarını takip ederek, 2-3 saat öncesinde yağışın cinsini ve miktarını saptama ederek şiddetli yağış uyarısı yapıyor.

İstanbul'daki hava durumuna ilişkin AA muhabirin soruların yanıtlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Birinci Alan Müdürü Ahmet Kocaman, dün sabah saatlerinde başlayan lodos fırtınasının bu sabah itibaren karayele döndüğünü söyledi.

Bugün ve yarın sabaha kadar bölgede karayel fırtınasının etkili olacağını dile getiren Iri, rüzgarın hızının saatte 80 ve 100 kilometreye dek çıkacağını dile getirdi.

Bugünkü tahmin haritasının tekrar tekrar rastlanılan bir şart olmadığını belirten Kocaman, rüzgar, fırtına, şiddetli yağış, kar, karayel ve lodos fırtınasının bir arada görüleceğini, Türkiye'nin tüm hava olaylarını aynı anda yaşayacağını anlattı.

Iri, özellikle yurdun batı kesimleri, Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'nun batı kesimlerinde yarın sabahtan saatlerine değin karayel, doğu kesimlerde ise lodos fırtınasının etkin olacağını vurgulayarak, vatandaşların soba zehirlenmelerine aleyhinde itinalı olmalarını, sobalarını söndürmeden uyumamaları gerektiğini söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu'nun doğusunda kaslı kar yağışlarının beklendiğini ifade eden Iri, Doğu Akdeniz'de ise şiddetli sağanak yağış görüldüğünü, Mersin, Adana, Hatay'ın kıyı kesimleri ve Kahramanmaraş civarındaki su baskını olabileceğini için yetkilileri ve vatandaşları ikaz etmek istediklerini vurguladı.

Iri, rüzgarın dönmesiyle ani düşen sıcaklıkların gece 8 dereceye dek ineceğini belirterek, "Yarından itibaren yağış kesiliyor. Cuma ve cumartesi günü özellikle İstanbul'da yağış olmayacak. Sıcaklıklar mevsim normallerine gelecek ve hatta bir kaç derece üzerinde seyredecek. Pazar gününe dek İstanbul hoş bir hava geçirecek." dedi.

"Kasli soğuma geliyor"

Ahmet Iri, yarın eğitim ve öğretimde sözde sene tatilinin başlayacağını anımsatarak, şöyle devam etti:

"İstanbul'da cuma ve cumartesi günleri yağış değil. Parçalı bulutlu bir hava. Sıcaklıklar 12-13 derece civarında olacak. Fakat pazar gününden itibaren yurdumuzun batı bölgelerinden açılmak üzere yağışlı bir sistem etkisine girilecek. Pazar ve pazartesi rüzgar lodos yönünden esecek. Hava sıcaklığı mevsim normallerinde olacak fakat salıdan başlayarak adaleli bir hava soğumasını bekliyoruz. Güya sene tatilinin ilk haftasında İstanbul, Marmara Bölgesi yağışlı geçecek. Bilhassa salı ve çarşamba günleri sıcaklığın 5 dereceye değin düşmesini bekliyoruz. Adaleli bir soğuma var. Ön müjde olarak salı ve çarşamba günleri İstanbul'un yüksek kesimlerinde karla karmakarışık yağmur görülüyor. Yani İstanbul için salı ve çarşamba günleri kar ihtimali gözüktü fakat kar durumunu pazartesiden itibaren daha net olarak çocuklara söyleyebiliriz."

Kocaman, önümüzdeki hafta Anadolu'nun birçok uygun sıcaklıkların sıfırın altına düşeceğini ve kuvvetli kar yağışı görüldüğünü anlatarak, güya yıl sebebiyle özel araçlarıyla tatile çıkan vatandaşların buzlanma nedeniyle kar lastiği, çekme halatı ve zincir gibi zorunlu tedbirleri alarak yola çıkmaları uyarısında bulundu.

Geçen yıl 6 Ocak'ta İstanbul'a kar yağışının yaşandığını anlatan Iri, bu yılın ise sıcak geçtiğini, yağışların ise mevsim normallerinde olduğunu dile getirdi.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »