Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Liseye girişte 3 çemberli sistem!
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin "Oturduğu yere göre her öğrenci için adresinin civarda üç çember oluşturuyoruz. Üç de mektep türümüz var. Iş, İHL, ve Anadolu lisesi. Tüm çocukları istedikleri okula göndereceğimizi vaat ediyoruz" dedi.

İşte Tekin'in Akşam gazetesine yaptığı açıklamaların ilgili kısmı:

“ADRESİNE GÖRE 3 ÇEMBER OLUŞTURACAĞIZ”

"...Tüm çocuklarımız için tercih ekranları elektronik ortamda oluşacak. Tüm okullarımızı belirli standarta getirdik. Öğretmen doluluk oranlarını eşitledik, somut anlamda binaların ihtiyaçlarını giderdik. Ortaokullarda adrese dayalı nüfus tescil sistemi var. Oturduğun semt veridir benim için. Peki, çocuğunu buradaki ortaokula değil de özel okula gönderen veliler ne yapacak? Onlar için de diyorum ancak ben oturduğun yere bakarım. Bu bilgi etrafında her öğrenci için 3 çember oluşturuyoruz. 3 okul türümüz var. Iş, İmam Hatip ve Anadolu Lisesi. Her bir çember bu üç okulun bulunduğu bir daireyi kapsıyor. Öğrencinin karşısına bu tercih çıktı. 5 tercih yapacak. Burada çocuk yerleşemeyebilir diye düşünürsünüz. O zaman size ikinci bir çember sunuyoruz. Yarıçapı büyüyor lakin adresine ikinci derecede yakın üç tane okul sundum size. Daha Sonra bir çember daha çiziyorum. Çemberin çapı birazcık daha büyüdü orada da üç tane mektep var. Sizin çocuğunuz herhangi bir Anadolu lisesine gitmek istiyor. Birincisi X,  ikinci çemberdeki Y, üçüncü çemberdeki Z Anadolu Lisesi. Çocuk mutlaka bu okullardan birine yerleşecek çünkü biz adresleri, liselerin kayıt bölgelerini oluştururken o bölgedeki yaşamış vatandaş sayısı o bölgedeki ortaokullar 8. sınıftaki öğrenci sayısını defalarca bu okullarla eşleştirdik

“MUTLAKA BİRİNE YERLEŞTİRECEĞİMİZİ VAAT EDİYORUZ.”

Birincisi diyebilir ikincisi diyebilir şayet ama üçüncüsüne mutlaka yerleştiriyoruz. 5 tane seçim yapacak. Tercih edeceği 9 tane okul. 3’ü iş lisesi üçü imam konuşmacı lisesi üçü de Anadolu Lisesi. Çocuk hangisini istiyorsa yazacak. Herhangi bir çocuğu zorla imam hatipe göndermek diye bir seçenek değil. Mutlaka da birine yerleştireceğimizi vaat ediyoruz.

“ 1 MİLYON 100 BİN ÖĞRENCİ SINAVA IHTIYAÇ DUYMAYACAK”

Her bir sınıftaki öğrenci sayısı 1 milyon 200 bin civarında. Bunun bir milyon 100 bin tanesine herhangi bir sınava gereksinim duymaksızın bir liseye yerleşecek. Sadece yüz bin şahsiyet kontenjan sınavla öğrenci alacak. Tablo böyleyken liselere geçişte imtihan var çağrıda bulunmak doğru değil. Büyük pasta sınavsız. Bütün kurguyu liselere geçişte sınavsızlık esasına oturttuk fakat belirlenmiş liseler için şimdi şu eleştiriyi yapabilirsiniz. Denebilir ama ‘herkesi adrese tarafından yerleştirdiğinizde güzel sanatlar lisesine, spor lisesine nasıl öğrenci seçeceksiniz?’ Biz orada şunu ayırdık. Kesin okulların hemen programlarında farklılaştırılmış unsurlar var. Mesela bir Anadolu Lisesi genel program uyguluyor fakat Fen Lisesi farklı bir program uyguluyor. Sosyal Bilimler Lisesi öbür yani genel düzenlemenin dışında onlara tanınmış haklar var. Proje okulları dediğimiz okullar var."

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »