Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Karne Notu nasıl hesaplanır? Taktir ve teşekkür belgesi puan?
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

15 tatile yaklaşırken başarılı öğrenciler karnenin yanına verilen takdir-teşekkür belgesini alabilmek için yoğun mücadele sarf ediyor. Peki bu belgeleri alabilmek için hangi puan aralıklarına sahip olmaları gerekir? E-Mektep data sistemine nasıl girilir? 15 Tatil ne vakit? Karne notu nasıl hesaplanır? Onur belgesi kimlere verilir?  İşte haberin detayları…

TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ KAÇ PUAN?

Takdir ve teşekkür belgesini alabilmek için dönem sonu puanınızın belirtilen aralıklarda olması gerekir. Ulusal Eğitim  Bakanlığı’nın yönetmeliği çerçevesinde puan aralıkları belirli olan  takdir ve teşekkür belgesi için alınması gereken anekdot aralıkları şu şekildedir.

85,00-100 arası takdir belgesi; 70,00-84,99 arası teşekkür belgesine sahip olmaya yetecektir.

Diğer anekdot aralıkları ise şu şekildedir;

60,00-69,99 arası orta, 50,00-59,99 arası geçer not almaktadır. Ve, 0-49,99 arası anekdot aralığına sahip öğrenciler başarısız sayılmaktadır. 

E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemine öğrencinin tüm notları girildikten sonradan takdir belgesi ve teşekkür belgesi hesaplama işlemleri yapılabilir. Takdir ve teşekkür belgesi hesaplama işlemi haricen, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrencinin mektep numarası ve T.C. kimlik numarası ile giriş işlemi yapılarak, öğrenciye ait olan güncel işe gelmeme bilgisine de ulaşılabilir. 

KARNE NOTU NASIL HESAPLANIR?

Karne notunu hesaplamak için ilk önce 1.yazılı ve 2.yazılı sınavın ortalamasını almanız gerekmektedir. Bunun için ilk sınavınız ile ikinci sınavınızı toplayıp ikiye bölmeniz gerekecektir. Meydana Çıkan netice ise o dersin ortalaması olacaktır. Bu şekilde tüm ders not ortalamasını bulduktan daha sonra hepsini toplayın ve o dönem kaç ders aldıysanız onunla bölün. Buradan elde edilecek netice ise sizin karne notunuz olacaktır.

Daha ayrıntılı öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz.

ONUR BELGESİ KİMLERE VERİLİYOR? 

Onur belgesi ilköğretim ve orta öğretim öğrencilerine başarıları karşılığında verilen bir belgedir. Öğrenciler bu belgeyi sabırsızlıkla beklerler. Takdir ve teşekkür belgelerine kadar onur belgesini elde etmek daha zordur. Bu belgelerin tersine övünç belgesini olmak için sadece not da yetmez.

Öğretmenleri tarafından iftihar belgesi verilecek öğrenciler dikkatle seçilir ve okul müdürüne bilgi verilir. Bu kişiler arkadaşlarıyla ve çevresiyle iletişimi iyi olan, derslere katılımı ve yöresel yarışmalarda gösterdiği başarılarla uyarı çeken öğrencilerdir. Kültürel faaliyetler ve çeşitli yarışmalarda okulu sunmak iftihar belgesi almanın önünü açar. Böyle organizasyonlara bulunma ve okula derece getirmek iftihar belgesi almaya adalet kazanmanızı sağlar.

Akademik anlamda artı başarılı olmasanız bile alabileceğiniz belgelerden biri olan onur belgesi taktir belgesi almaktan daha büyük bir kasıt taşımaktadır. Bu belgeyi alanların hayata hazırlanmış olduğu söylenebilir, çünkü hayat sadece not değildir.

Hem derslerinde başarılı olup keza de aktivitelere katılan öğrenciler ise üstün başarı belgesi alırlar.

15 TATİL NE VAKIT?

Milyonlarca öğrencinin beklediği sömestr Ulusal Eğitim Bakanlığı verilerine göre 19 Ocak 2018 günü çalacak olan son ders zili ile başlayacak. Imtihan stresinden uzaklaşmak ve ikinci döneme iyi hazırlanabilmek için en ince ayrıntısına kadar istirahat etmek isteyen öğrenciler heyecanla tatili bekliyor. 15 tatilin ardından öğrenciler ve öğretmenler 5 Şubat 2018 tarihinde 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci dönemine başlayacak ve kaldıkları yerden devam edecekler.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »