Son Yazılar

30 Ocak 2018 Salı

Karavanda yaşamış hoca, Doğu turuna çıktı
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


İSTANBUL'da öğretmenlik yapan ve sıra dışı yaşamıyla ilgi odağı olan Göktürk Şahin, kiraların yüksek olması nedeniyle karavanda yaşıyor, tatiller de ise Türkiye'yi dolaşıyor.

Şişli'de Zincirli Kuyu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde atama yapan matematik öğretmeni Göktürk Şahin, okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte yaşadığı 'evim' dediği karavanla doğu illerine tura çıktı. Bekar olan Göktürk Şahin'in birincil durağı Erzincan oldu. Tatillerde Türkiye'nin dört bir tarafını gezdiği için çevresinde 'Sivaslı Seyyah' olarak bilinen Şahin, 9 takvim hoca olduğunu belirterek, "Yarıyıl tatilini fırsat mahsus doğu turuna çıktım. Geldiğim Erzincan'da ilk durağım Girlevik Şelalesi oldu. Burası muhteşem bir yer. Dondurucu soğukları yaşamak için bu bölgeyi seçim ettim. Buradan Erzurum, Ağrı, Kars, Ardahan ve Artvin'e gitmeyi düşünüyorum. Ev olarak kullandığım karavanımda mazot ile çalışan bir kaloriferi sistemi var. Soğuk havalarda çalıştırdığımda küçük bir etraf olduğu için ısınması kuvvet olmuyor" dedi.

Şahin düzenlediği turlarla keza gezme fırsatı bulduğunu, keza de Türkiye'nin kültürel ve yöresel özellikleri tanıdığını söyledi. Konut kirası ve fatura ödemek yerine böyle bir yaşamı seçim ettiğini açıklayan Şahin, "Karavan yaşamı, insanın ihtiyaçlarının pozitif olmadığını gösteriyor. Eşyalarınızı da ister istemez azaltıyorsunuz. Az eşyanın da insana yetebileceğini görüyorsun. Karavan birçok insanın hayalidir. Lakin bir türlü halk müziği yiğitlik edemez. Devlet memuru olarak bu cins şeylere çok açık bir camia değiliz" diye konuştu.

Öğretmenliğin yanına böyle bir hayat sürmenin kendisi için kibir verici olduğunu ifade eden Göktürk Şahin, "Ayrıntılarıyla sistemden soyutlanmadan aynı zamanda çalışarak hayatımızı devam ettiriyoruz" diye konuştu.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »