Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Kan Şekeri Seviyenize Göre Renk Değiştiren Biyoalgılayıcı Vurma
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Faruk Emre
MIT ve Harvard’daki bir araştırma takımı, epeyce merak uyandıran alternatif bir dedektör geliştirdiler. Özel mürekkep kullanarak, kan şekeri düzeyinize tarafından renk değiştiren biyoalgılayıcılı bir dövme ortaya çıkardılar.

Tip 1 veya Herif 2 şeker hastalığı hastaları, kan şekeri seviyesini her daim bilmek zorundadır. Bunu anlamak için normalde millet parmaklarını özel bir cihazla deliyor ve deneme şeridine ufak bir damla kan damlatıyor ama bu işlem fazla süre almakla birlikte, öyle güzel bir işlem de sayılmaz. Cildin derhal altına implante edilen, devamlı olarak kan şekeri düzeylerini ölçen ve harici bir aygıta bilgi gönderen bir cihaz mevcuttur.

Şu anda DermalAbyss mürekkebi olarak aşina ürünü kanıtlama çalışmaları hala devam etmektedir lakin ürün henüz kullanılabilir durumda değildir. Bu ürün doğru kan dolaşımınızdaki sodyum, glikoz konsantrasyonu ve pH seviyesi gibi değerler takip edilebilir. Çok fazla üzüm şekeri saptama edildiğinde mürekkebin rengi kahverengi, çok fazla sodyum tespit edildiğinde ise yeşil olur. Bu renkler sadece UV ışık aşağıda gözükmektedir. Mor ve pembe renkler değişen pH seviyesini göstermektedir.

Araştırma takımı “DermalAbyss mürekkebi, vücudun yüzeyinin interaktif bir görüş olarak kullanıldığı biyoloji ile ilgili bir ara yüzeye yeni bir teşebbüs getiriyor.” açıklamasında bulundu.

Gerçekte bu mürekkep uç olarak sizin kan dolaşımınıza alt değildir, fiilen mürekkep hücrenin etrafını çevreleyen interstisyel sıvıyı gözlemler. Su, iyonlar, tuzlu, şeker, yağlar, aminoasitler ve hormonlar gibi minik moleküller kılcal damarlar boyunca bu istikrarsız içerisinde kesintisiz yol alırlar.

Şu esas kadar bizim cilt yapımıza en fazla eş domuz derisinde denemeler yapıldı. Bu denemelerde mürekkep istenen sonuçları verdi fakat hastalara uygulanabilir olup olmadığını bakmak için insanlarda da sınamak gerekmektedir. İnsanların mürekkebe karşısında alerjisi var mı, teknoloji zamanla bozulacak mı gibi sorular da hala cevap bulmayı bekliyor.

Yine de şunu söylemekte bir sakınca değil. Bu mürekkep bir süredir çözülememiş olan bir soruna yeni ve zarif bir bakış açısı sunuyor. Bundan sonrası zamana kalmış. Ilk başta dövmenin yapılışı hastalık verse de, yapıldıktan sonradan sizin biyoloji ile ilgili bir parçanız haline geliyor.

Araştırmacılar, dövmenin kullanıcının istediği herhangi bir şekle dönüşebileceğini belirtti. Bu yüzden her kullanıcı kendine özgü geleneksel bir dövmesi olabilecek.

Araştırmacılar “ İnsan cihaz simbiyozisini kucaklamak için, biyoteknoloji şirketlerinin ve cilt profesyonellerinin birleşeceğini öngörüyoruz” şeklinde bir tanımlama yaptı.

Kaynak
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/biosensing-tattoo-changes-color-blood-sugar-levels-change/

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »