Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

İtalya, başörtülü kız için ayağa kalktı!
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


İtalya'nın Bologna kentinde bir duruşmaya başörtülü olarak girmesine izin verilmeyen Müslüman avukat Esma Belfakir'e destek yağdı. Gelen tepkiler üzerine duruşma başkanı, stajyer avukat Belfakir'in duruşmalara başörtüsüyle girmesine müsade verileceğini açıkladı.
Çarşamba günü yaşanan olayda, Bologna Alan Yöneticilik Mahkemesi'nde görülen duruşmanın hakimi, 25 yaşındaki Fas asıllı Belfakir'in duruşmaya başörtüsüyle girmesine müsade vermemişti.
Hakimin başörtüsünü çıkarması ya da salondan ayrılmasını söylemesi üstüne Belfakir salonu terk etmişti.
Daha önce onlarca davaya girdiğini ve başta başına böyle bir şey geldiğini bildiren Belfakir, "Etken yasaları ihlal ettiğimden bahsetmedi. Ben salondan çıkarken, meselenin 'kültürümüz ve geleneklerimize saygıyla ilgili olduğunu' söyledi" demişti.
Duruşma salonunun girişinde duruşmalara 'başı kapalı' şekilde girilemeyeceğini bildiren bir uyarı olsa da, Belfakir'e yapılan muamele hukuk ve siyaset dünyası öncelikle almak üzere birçok kesimden tepki çekti.
Hakime 'adli popülizm' suçlaması
Sol kanattaki Serbest ve Eşitler Partisi (LEU), İtalyan anayasasının inanç özgürlüğünü ve eşitliği garanti altına aldığını hatırlattı ve Belfakir'i salondan çıkaran hakimin özür dilemesini istedi.
İktidardaki Demokratik Parti'nin Bologna teşkilatından yapılan açıklamada, "Mahkeme salonunda dini inançların, giysi ve semboller yoluyla ifade edilmesine müsade verilmelidir" ifadeleri yer aldı.
Demokratik Parti'den Avrupa Parlamentosu üyesi Cecile Kyenge de "Eğer baskın fiilen de 'kültürümüz ve geleneklerimizi' gösterdiyse, adli popülizm yapmıştır. İtalya demokratik, çok aydınlatılmış ve pluralist bir ülkedir" diye konuştu.
Çok sayıda sendika ve hukuk derneğinden de Belfakir'e dayanışma mesajı geldi.
İtalyan Katolik Kilisesi'nin gazetesi Avvenire de, Belfakir'i salondan çıkaran hakimin görevini kötüye kullandığı yorumunu yaptı.
Fazla sağcı iki parti bekleneni yaptı
Sağ kanattaki Haydi İtalya ve Kuzey Ligi partileri ise Belfakir'i salondan çıkaran hakime destek verdi.
Tepkiler üzerine Bologna Bölge Idare Mahkemesi Başkanı Giuseppe Di Nunzio devreye girerek, Befakir'in duruşmalara başörtüsüyle katılabileceği garantisi verdi.
Ansa ajansına konuşan Belfakir, yaşadıklarının üzücü olduğunu oysa gelen dayanışma mesajlarının kendisini fazla etkilediğini söyledi.
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »