Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

İbrahim Kalın: Kendi hikayemizi unuttuk!
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bize tarih yüzyıldan artı bir süredir Avrupa merkezci bir perspektiften okutuldu. 1'inci Dünya Savaşı'nı analiz ederken veya anlatırken benzer kalıplar içerisinde düşünmeye devam ediyoruz. Bu belgeselde çoğu şeyin revize ve tashih edildiğini biliyorum. Bu nesil çalışmalara bizim daha fazla ihtiyacımız var. Biz masalı olan bir milletin evlatlarıyız. Kendi hikayesinin haberdar olmayan milletler gelecek yapı edemez " dedi.
Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği ile TRT World Research Center ve Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) kadar Conrad Otel'de '100 Yıl Sonradan: Kâinat Harbi Uluslararası Paneli ve 'Yakın Plan Âlem Harbi Belgeseli' lansmanı düzenlendi. 'Yakın Plan Âlem Harbi' belgeselinden bir kesitinin yayınlanmasıyla başlayan lansmana Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. İbrahim Kalın, TRT Genel Müdürü  İbrahim Eren, BAU Mütevelli Heyet Başkanı Enver Yücel, BAU Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın'ın yanı sıra Prof. Justin McCarthy, Prof. Edward Erickson,Prof. Mehmet Ali Beyhan, Prof. Halil Berktay, Prof. Tufan Buzpınar katıldı.
"TARİH BİZE AVRUPA MERKEZCİ BİR PERSPEKTİFTEN OKUTULDU"
İki oturumdan oluşan panelin birincisinde 'Kâinat Harbi’nin sebepleri, sonuçları ve günümüze etkisi', ikinci oturum da ise 'büyük savaş öncesi ve ardından Filistin ve Kudüs' konuşuldu. Panelin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,  "Bize tarih yüzyıldan artı bir süredir Avrupa merkezci bir perspektiften okutuldu. Hala biz tarihi okurken Avrupa merkezcilikten onun tortularından ve us kalıplarından kurtulabilmiş değiliz. Bugün herhangi bir ortalama vatandaşa sorduğunuz vakit ister İstanbul'da, ister Saraybosna'da, ister New York'ta, isterse Tokyo'da size anlatacakları tarihin akışıyla ilgili şeyler büyük ölçüde Avrupa merkezci tarih perspektifini yansıtacaktır" dedi.
"BELGESELDE ÇOĞU ŞEY TASHİH EDİLDİ"
"Bugün hala Avrupa merkezci bir perspektifinden kurtulabilmiş değiliz" diyen Kalın,  1'inci Dünya Savaşı'nı çözümleme ederken veya anlatırken benzer kalıplar içerisinde düşünmeye devam ediyoruz. Bu belgeselde çoğu şeyin revize ve tashih edildiğini biliyorum. Bu cins çalışmalara bizim daha artı ihtiyacımız var" diye konuştu.
"KENDİ HİKAYEMİZİ UNUTTUK"
Kendi hikayesinin farkında olan olmayan milletlerin gelecek yapı etmesinin muhtemel olmadığını belirten Kalın, "Kendi hikayemizi anlatabilmek zorundayız. Kendi hikayesinin farkında olan olmayan milletlerin gelecek inşa etmesi muhtemel değildir. Biz kendi hikayemizi unuttuk. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Huzur'da söylediği fazla kritik bir cümle vardır. 'Biz masalı olan insanlarız galiba' der. Biz masalı olan bir milletin evlatlarıyız. Bu hikayelerimizi unuttuğumuz için, öykü anlatma sanatını da unuttuk. Eskilerin tahkiye sanatı dediği bir şeyi öykü olarak anlatma yeteneğimizi de büyük oranda yitirdik" ifadelerini kullandı. 
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »