Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

e-Okul antre kapandı mı? (2018) MEB e-Mektep niçin açılmıyor?
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

2018 eğitim-öğretimin yılı birincil döneminin bitmesine sayılı günler kala, e-Mektep Veli Bilgilendirme Sistemine giriş ziyaretleri de bir hayli yoğunlaştı. Sömestr tatili için plan yapmaya başlayan öğrenciler fena bir sürprizle karşılaşmamak için sıkça aktüel not durumlarını öğrenmek üzere e-Okul’a giriyorlar. Peki e-Mektep’a nasıl giriş yapılır? e-Mektep anekdot girişi hala devam ediyor mu? e-Mektep ne zaman kapanacak? e-Okul üzerinden dolandırıcılık nasıl yapılıyor? İşte haberimizin detayları…

E-OKUL’A NASIL GIRIŞ YAPILIR?

E-Okul VBS giriş ekranı ile karne öncesinde son not durumunu görüntülemek ve ortalamasını hesaplamak isteyen öğrenciler, sisteme nasıl giriş yapılacağını araştırıyor. Bilindiği üzere 2007 yılının Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) göre hizmete sunulan e-Mektep Veli Bilgilendirme Sistemi doğruca öğrencinin tüm eğitim bilgileri görüntülenebiliyor.

E-OKUL ANTRE EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

E-Okul giriş işlemi için başlangıçta Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından hazır olan "https://e-okul.meb.gov.tr/" adresine internet tarayıcısından girilmelidir. Açılan ekranda sağ bölümde yer alan "Veli Bilgilendirme Sistemi" başlığı aşağı yer alan bilgiler doldurulmalı ve arkasında "Antre" butonuna basılmalıdır. İstenen bilgiler güvenlik kodu, öğrenci T.C. Kimlik Numarası ve öğrenci mektep numarasıdır. Giriş işleminin ikinci aşamasında ise öğrenciye ait bilgiler istenmektedir. Örneğin öğrencinin nüfusa belirtilmiş olduğu yer, öğrencinin fotoğrafı, aile sıra no, cilt no ve öğrencinin okuduğu şube gibi bir takım bilgiler sorulmaktadır. Bu bilgiler de içten girildiği takdirde sistem açılır ve e-Mektep antre işlemi işlenmiş olur. Sisteme antre yaptıktan daha sonra sol tarafta bulunan operasyon menüsünden Not Bilgisi, Işe Gelmeme Bilgisi, Haftalık Ders Programı, Imtihan Tarihleri, Aldığı Belgeler, Okuduğu Kitaplar, Davranış Notları, Diploma Puanı, Sene Sonu Notları, Nakil Durumu ve Şube Yazılmış Ortalamaları gibi çoğu seçenek kullanılabilir. e-Mektep Veli Bilgilendirme Sistemi en ince ayrıntısına kadar ücretsizdir.

E-OKUL NE VAKIT KAPANACAK?

Sömestr tatili için gün sayan öğrenciler ve veliler, bir yanlamasına son sınavlarını tamamlarken; öte taraftan da E-okul VBS anekdot girişinin kapanış tarihine karşın çalışmalar yapıyor. Kanaat notlarını yükseltmek isteyen öğrenciler, sık sık E-okul anekdot sistemi üzerinden sözlü ve yazılmış notlarındaki yeni güncellemeleri kontrol ediyor. Sistemin kapanış tarihi öğretmenlerin yazılı sınavlarını okuduğu tarihe tarafından farklılık gösteriyor. Buna kadar az önce kapanmayan e-Okul giriş ekranının ne zaman kapanacağı öğretmenlerin inisiyatifinde.

VELİLER UYARI! SAHTE UYGULAMALAR BİLGİLERİNİZİ ÇALABİLİR!

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan'dan uyarılar geldi. Mobil başvuru mağazalarında bulunan sahte uygulamalara karşısında vatandaşlara uyarıda yer alan Sayan, bu konuda yapılan araştırmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Mobil başvuru mağazalarında vatandaşlarımızın bireysel verilerini elde etmeye karşın olarak bazı uygulamalar yer almakta. Yürüttüğümüz araştırmalar neticesinde E-Devlet, SGK, HGS, E-Okul gibi popüler isimlere sahip 40 civarında uygulamadan 32'sinin sahte olduğunu ve bu sahte mobil uygulamaların bir kısmının zararlı aktivite içerdiğini tespit ettik. İsmi SGK, HGS, E-Mektep olan sahte uygulamalardan 32'sinin vatandaşların verilerini alabildiğini tespit ettik ve bu uygulamalar kurulum esnasında geveze müsade istemekte, bireysel verilere ulaşabilmekte. Bir diğer sahtecilik uygulaması da bankacılık uygulamalarında görülüyor. Şahısların SMS bilgisine dek erişim izni alan sahte uygulamalar bankacılık uygulamalarındaki bir defaya bile bile üretilen şifrelerin dolandırıcılık faaliyetlerine ulaşmasına yol açabiliyor. Bu konuda vatandaşlarımız sadece bilenen mecralardan bu uygulamaları indirmeli, mağazalardaki uygulamaların sahte olup olmadığını anlayışlı olmak için ise indirme sayısı, kullanıcı yorumları, yayıncı ve irtibat bilgilerine bakması gerektiği konusunda ihtar etmek istiyorum.”

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »