Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Duyguları Anlayabilen Yapay Akıl Geliştirildi
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Cansu Ergün
Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, koyundaki yüz ifadelerini okuyarak koyunun ne dek acı çektiğini ölçebilen bir suni akıl algoritması ilerletti.

Geliştirilen sistem; hayvancılıkta acı veren durumları erken tespit etmede işe yarayabileceği gibi, ileride insan yüzündeki duyguları okuyabilecek suni zekaların da habercisi olabilir.

Bugünün popüler yapay zeka androidlerinden biri, MARVEL’in “S.H.I.E.L.D Ajanları” televizyon dizisinden geliyor. Aranızdan son sezonu izlemiş olan varsa şu başlıca değin ya ADA’yı seviyor, veya ADA’dan korku ediyordur. Bu hayali yapay akıl karakterinin en garip yanı, insanların duygularını okuyabilmesidir. Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tamamen yapay zekanın bu yeteneği, yakın zamanda bilim kurgu dizilerinden hakiki hayata geçiş yapabilir.

Böylesi bir sistemi ilerletmek için ilk adım, algoritmayı daha basit yüz ifadeleri ile yalnız emin bir duygu üzerine eğitmektir. Bu amaçla Cambridge ekibi, koyunun acı içinde olup olmadığını anlamaya yarayan bir makine öğrenmesi algoritması ilerletti. Araştırmalarını da IEEE Uluslararası Otomatik Yüz ve Jest Tanınma Konferansı’nda sundu.

Takım, geliştirdiği sisteme (SPFES) acı çeken koyunun yüzündeki 5 ayrı özelliğin nasıl tanımlandığını öğretti.  Bunun için 500 koyun fotoğrafı taşıyan bir bilgi seti kullanıldı. Bir sonraki aşamada, algoritma acının şiddetini kullanmak için bu özellikleri 1’den 10’a dışarı giden bir ölçekte sıraladı. Ilk testler SPFES’in acı seviyesini % 80 doğruluk payı ile tahminleyebildiğini gösterdi.

SPFES, bu araştırmayı yürüten Cambridge Profesörü Peter Robinson’a tarafından yeni bir sıçrayış. Robinson çalışmayla ilgili olarak, “Bu alanda insanlarla yürütülmüş fazla artı egzersiz var; hayvan yüzlerine ait çalışmaların birçok ise Darwin tarafından yapılmıştı. Darwin, insanların ve birçok hayvanın duygularını aynı davranışlarla gösterdiğini söylemişti; bu nedenle biz de insanlar ve bizim hayvan yüzü çalışmamız aralarında bir kesişim olabileceğini düşündük.” diyor.

Çalışmada yer alan Marwa Mahmoud ise, “Garip kısmı, acı çektiklerinde koyun ve insan yüzlerindeki aksiyonlar arasında belirgin bir analoji olması.” şeklinde belirtiyor.

Bir sonraki aşamada, ekip SPFES’e hareket eden görsellerden koyunun yüz ifadelerini nasıl okuyabileceğini öğretmeyi umuyor. bununla birlikte, sistemin koyunun direkt kameraya bakmadığı durumlarda çalışmayı öğrenmesini bekliyor. Algoritma çabuk çare gerektiren ve acı veren durumların erken tespitinin yapılmasını kolaylaştırarak hayvanların yaşam kalitesini arttırabilir.

Gelecekteki çalışmalar ise, doğal ve yapay akıl arasındaki çizgiyi bulanıklaştırarak insan duygularını içten bir şekilde tanıyan ve bu duygulara karşılık verebilen sistemlerin geliştirilmesini sağlayabilir.

Kaynak
https://futurism.com/researchers-have-created-lahza-ai-that-could-read-and-react-to-emotions/

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »