Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Dünyanın ilk 5 nanometrelik çipi ayağınıza geldi
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Serhat Tokgöz
IBM’in Yeni Bilgisayar Çipleri 30 Milyar Transistörü Parmak Ucunuza Sığdırıyor!

IBM araştırmacıları, çivi büyüklüğündeki bir alana 30 milyar transistör sığdırdıklarını ve ihtiyacımız olan operasyon gücüne ciddi yardım veren bilgisayar çiplerini, yongalarını üretmek için yepyeni bir yol bulduklarını açıkladılar.

Yeniliğin anahtarının, mevcut çipler üzerindeki transistör kapılarının boyutunun 10 nanometreden 5 nanometreye (nm) değin düşürülmesinden geçtiği söyleniyor. Daha pozitif kapı daha pozitif zorlama anlamına kazanç ve bu da kendi kendine giden otomobillerden akıllı telefonlara değin her alanda tesirini gösterecektir diye düşünebilirsiniz.

Bunu gerçekleştirmek için, IBM ve ortakları olan Samsung ve Global Foundries ile birlikte, mevcut mimarinin bir takım sınırlanmalarını aşan gelecek yongaların yeni bir tasarımını ortaya çıkardılar. FinFET ya da Fin Field Effect Transistor olarak bilinirler.

“Bu büyük bir gelişmedir” diyen Dan Hutcheson, Wired’da Brian Barret’e durumu şöyle izah etti: “Daha küçük transistör yapmak istersem, aynı alana daha pozitif transistör alırım. Bu da aynı alanda daha pozitif baskı elde ederim demektir.”

IBM, yongaların aynı çekiş gücüyle %40 daha seri olacağını söylüyor. Bu da günümüzdeki yongalarla aynı hızda çalışırken, mevcut gücü %75’lik bir tasarruf kullandığı anlamına geliyor.

Günümüzde sahip olduğumuz telefon işlemcimiz dek seri telefon işlemcisi olduğunu düşünün, oysa bir günde aynı sorumluluk durumunun çeyreğini kullanacaksınız. Bahsettiğimiz gelişme iyice da bu!

Yeni 5 nanometrelik mimarinin yatay kesitinin görünümü. Şeref: IBM Araştırma

Her bir transistör için mevcut üç akıntı taşıyan kanal kullanan FinFET mimarisinin geliştirilmesi için, araştırmacılar etkili bir şekilde başka bir kanal meydana getirmek için yığılmış bir silikon nanosayt tasarımı kullandılar.

Transistörler açıkken daha fazla kanal daha fazla cereyan sağlar ve transistörler kapalıyken daha pozitif sızıntı oluşturur. İşte buradan şiddet ve verimlilik kazançlarının sağlandığını söyleyebiliriz.

Açıkçası, takım FinFET mimarisini yana doğru çevirdi ve her birinin üstüne daha pozitif transistör sığdırdı.

Intel’in kurucu ortağı Gordon Moore 1965’te ileri sürdüğü ünlü Moore Yasasınca özetlenen teknoloji, yaşamımızda olduğu sürece daha çabuk ve daha bereketli işlemciler için bu arayış sürüyor. 

Moore ilk olarak bir çip üzerindeki transistör sayısının her sene iki kat artarak daha çabuk ve daha verimli çalışacağını ve on sene daha sonra her iki yılda bir tahmini olarak revize edilebileceğini öngördü.

Gelişmelerin bu dek yavaş olmasının nedeninin, bu süreçte öngörülemeyen durumların ortaya çıkması olduğunu düşünen mühendisler, bu fikirleri Moore Yasası’nı ayakta yakalamak için bir teşvik olarak görüyorlar.

IBM ve ortaklarıyla gerçekleştirdikleri bu yeni mimari, önümüzdeki yıllarda bilgisayar çiplerinde büyük kazanımları görebileceğimiz anlamına geliyor.

 Keza mühendislere, karbon nanotüpler gibi umut verici alternatiflerden ziyade var olan işlemcileri ve malzemeleri faydalanma olanağı da sağlıyor. Bu Vesile Ile yeni tür opsiyonlar keşfedilirken mevcut teknolojimiz de ihtiyaçlarımıza üçgenin taban olmayan kenarı uydurabilir. 

FinFET mimarisi kullanılarak yapılan 7 nm çiplerin üretimine, 2018’de başlanılması planlanıyor ve 5 nm çipler oysa bundan bir yıl daha sonra hazırlanmış olabilir, fakat bunları elinizin altındaki kapitalist sistemin dayatması olan teknolojik cihazlarda hemen görmeyi beklemeyin. 

Yapay zeka, data hızları ve diğer birçok alanda öne çıkan kayda değer sıçramalarla bu yarış, daha az enerjiyle daha fazla veriyi daha hızlı bir şekilde işlemek üzerinedir ve yeni 5 nm çipler için büyük bir yardımın olması gerekiyor. 

“Dünyanın düzeni değişiyor; suni zekalar, kendi kendine gidebilen araçlar; dünya böyle bir çağa adım atıyor” diyen Hurchson, Wired dergisine “Onların tümü ziyadesiyle daha etkili data operasyon gücüne bağımlıdırlar” biçiminde bir açıklamada bulundu.

“Bu yalnızca, bu tür teknolojilerden kaynaklıdır. Bu olmadan, biz bir hiçiz.” 

Araştırma, Japonya, Kyoto’daki 2017 Symposia on VLSI Technology and Circuits’da sunulacaktır. 

Kaynak
http://www.sciencealert.com/new-computer-chips-can-fit-30-million-transistors-on-your-fingertip

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »