Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

'Dünyanın en güvenli olmayan ülkesi' deyip...
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


Trump, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kendisinin ortaya attığı Meksika sınırına duvar örme fikrine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Trump "Ülkemizin emniyeti ve güvenliği için duvara ihtiyacımız var. Dünyadaki bir numaralı en tehlikeli ülke olarak değerlendirilen Meksika'dan kitlesel uyuşturucu akışını durdurmaya tezgâhtar olması için duvara ihtiyacımız var. Duvar yahut uzlaşma da yok." ifadelerine yer verdi.
Duvarın masraflarının dolaylı veya doğrudan Meksika göre karşılanacağını savunan Trump, "Duvar duvardır, ilk düşüncem hiç değişmedi veya evrilmedi. Duvarın dağlar, ekilmemiş topraklar ya da enerjik nehirler gibi doğal korumanın olduğu alanlara inşa edilmesi hiç planlanmadı." diye yazdı.
MEKSİKA'DAN TRUMP'A TEPKİ
Meksika Dışişleri Bakanlığı ise Trump'ın, "dünyadaki en güvenli olmayan ülke" tanımlamasına karşı çıktı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Meksika'da baskı önemli bir sorun olsa da dünyadaki en tehlikeli ülke olduğu kesinlikle yanlıştır." ifadesi kullanıldı.
Dünya Hesaplı Forumunun en güvenli olmayan 20 ülke sıralamasında Meksika yer almıyor.
ABD Başkanı Donald Trump, 20 Ocak'ta göreve geldikten sadece 5 gün sonradan "yasa dışı göçmenleri önlemek" ve "hudut güvenliğini çoğaltmak" nedeniyle Meksika sınırına duvar örülmesini öngören bir kararnameyi imzalamıştı.
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »