Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

DGS sınavı belirli ne vakit? ÖSYM kullanım tarihi emin mi? (2018)
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Dikey Geçiş Sınavı diye adlandırılan (DGS), Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön lisans programlarından mezun olan öğrencileri bir üst program olan 4 takvim lisans programına geçiş hakkı sunmaktadır. Her yıl belirlenmiş aralıklarla uyumlu olarak yapılan DGS sınavı tarihleri muhakkak oldu. ÖSYM göre açıklanmaya başlayan tarihler, sınava girerek lisans mezunu olmak isteyen öğrenciler göre yoğun alaka gördü. Teferruat haberimizde…

2018 DGS NE VAKIT YAPILACAK?

DGS’nin tatbik tarihleri  16 Mayıs 2018 ile 24 Mayıs 2018 tarihleri aralarında olacak. DGS’ye girmeye hak kazanan öğrenciler için sınav 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçlar ise 2 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak.

NE TÜR BİR SINAV OLACAK?

Sınavda adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacak ve her test 120 sorudan oluşacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkin olan sayısal ve sözel içerikli fikir yürütme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Buna göre ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye karşın olmayacaktır. Deneme soruları farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Imtihan saat 09:30’da başlayacak ve süresi 140 dakika olacaktır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Iş yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olan öğrenciler, o yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksek okullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler DGS’ye başvurabilirken, açık öğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla sene olan programlardan ön lisans diploması alan ya da alacak olanlar DGS’ye başvuramamaktadır. Adaylar, TC Kimlik numaraları ve namzet şifreleri ile ÖSYM’nin kendi internet sitesinden sınav giriş belgelerini alabilirler.

KAYIT İÇİN GEREKLI BELGELER NELERDİR?

-Ön Lisans diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,

-Onaylı transkript (anekdot dökümü – 2 suret, 1 sureti onaylı)

-Tasdikli ders içerikleri (2 suret, 1 sureti tasdikli)

-6 adet 4,5 cm X 6 cm boyutunda fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş olması gerekir)

-Askerlik Şart Belgesi (1995 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için, askerlik şubelerinden alınacak.)

-Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Nüfus cüzdanı görülmek koşulu ile)

-2017-DGS netice belgesinin internet çıktısı

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »