Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Devrim gibi metamorfoz! 20 ilde başladı
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Türkiye genelinde 20'ye yakın ilde tam gün eğitime geçildiğini belirterek, "Geriye kalan 61 ilde de 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlarken bütün gün eğitime geçmeyi hedefliyoruz." dedi.

Tekin, bir otelde düzenlenen lisansüstü eğitim için yurt dışına gönderilen öğrencileri bilgilendirme toplantısının ardındaki, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

MEB burslusu olarak yurt dışına gönderilecek öğrencilerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde "5 yılda 5 bin uzman eleman" projesinin bir parçası olduğunu anlatan Tekin, 2013'ten itibaren bu projeyle ilgili çok önemli adımlar attıklarını söyledi.

 

Yurt dışına gönderilecek öğrenci seçme sistemini değiştirdiklerini, sahada karşılaşılan problemlerin tamamını çözdüklerini dile getiren Tekin, "Acilen bu kapsamda 5 bine yakın kişi bulunuyor. Bunlardan bin 100'ü tercih sürecinde. Takriben 3 bin 700 kişi de yurt dışarıya eğitim alıyor. Bunların manâlı bir kısmı, Türkiye'deki üniversiteler namına bir kısmı da halk kurumları adına yurt açık havada eğitim alıyor." bilgisini paylaştı.

Yusuf Tekin, düzenledikleri toplantıda yurt dışındaki 170 bursiyer ile bir araya geldiklerini aktardı.

"YÖK de bizimle fazla ahenkli bir alıştırma yürüttü"

Fazla öbür alanlarda eğitim bölge bursiyerler bulunduğuna işaret eden Tekin, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bir kısım bursiyerimiz, Türkiye'nin dış politika sürecine de katkı maddesi sağlama namına bulundukları ülkelerin siyasal, kültürel, toplumsal ve tarihsel yapılarını tanımak ve Türkiye ile diplomatik ilişkiler kurulurken uzmanlıklarından muamele etmek nedeniyle lisansüstü eğitim alıyorlar. Bir kısım bursiyerimiz ise akademik alanlarla ilgili eğitim alıyorlar. Bu vakit içinde bu arkadaşlarımızın gittikleri alanları ve döndüklerinde sağlayacakları katkıları kategorize ettik. Bir koordinasyon sağladık."

Bugün itibarıyla bursiyerlerin, keza üniversite ayrıca kamu kurumlarıyla ciddi bir iletişim halinde olduğunu ifade eden Tekin, "Uygulamada yurt dışarıda gönderilenler, Türkiye'de kendi kurumlarıyla ilişki kurmakta zorlanıyorlardı. Dolayısıyla bir yönlendirme süreci yoktu. Bunu tedarik etmiş olduk. Ben, YÖK'e bir kere daha teşekkür ediyorum. YÖK de bizimle bu konuda fazla uyumlu ve çok sağlıklı bir alıştırma süreci yürüttü." dedi.

Müsteşar Tekin, ulus kurumları adına yurt dışına gönderilen bursiyerlerin ilgili kurumlarda politika tespitinde ve uygulanmasında, analizlerin yapılmasında uzman olarak çalışacaklarını belirtti.

Yurt dışına hangi alanlarda öğrenci gönderileceğine ilişkin YÖK ile bir egzersiz yürütüldüğünü de kaydeden Tekin, "Bu alanları Türkiye'nin ihtiyaçları doğrultusunda tematik ışık halkası getirdik. Bir örnek vereyim. Dış politika ile ilgili olarak Türkiye'de Uzakta Asya konusunda çalışan akademisyen değil. Belli üniversite ile iş birliğiyle o üniversite namına Uzak Asya çalışmaları yapmak üzere 20-40 kişiyi ilgili ülkelere lisansüstü eğitim yapmaya gönderdik. Çin üstüne çalışan kişi değil ise eğer, Çin çalışmaları yapmak üzere öğrencileri yönlendirdik. Çok da sağlıklı yürüyor bu haliyle." diye konuştu.

"Bütün gün eğitimde öğrenci başarısı daha yüksek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tam gün eğitime geçilmesine ilişkin açıklamaları hatırlatılarak, bu konuda gelinen aşamanın sorulması üstüne Tekin, tam gün eğitimde öğrenci başarısının daha yüksek olduğunu, keza sınıf başına öğrenci sayısının da düşürüldüğünü söyledi.

Yusuf Tekin, "Türkiye genelinde 20'ye yakın ilde, tam gün eğitime geçildi. Geriye kalan 61 ilde de 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlarken tam gün eğitime geçmeyi hedefliyoruz. Bunun için gereksinim duyduğumuz sınıf sayısını ilgili bakanlıklarla paylaştık. 2018 bütçesine, bu ihtiyacın manâlı bir kısmının giderilmesi için kaynak aktarıldı. Keza Maliye Bakanlığı, ilave kaynaklar üretmek üzere başka bir proje üstünde çalışıyor. O da tamamlandığında 2019-2020 eğitim öğretim yılında inşallah Türkiye'nin tamamında tekli eğitime geçmiş olacağız." diye konuştu.

Tam gün eğitim için sınıf ve hoca ihtiyacına ilişkin bir soru üstüne Tekin, "Bugün itibarıyla 60 bin dolayında sınıf ihtiyacımız olacağı gözüküyor. Bu yıl 20 bin hoca istihdamı yapacağız. Her yıl, devir nüfusu artışından ve ikili eğitim, sınıf başına ve hoca başına düşen öğrenci sayısının azalmasından doğan bir gereksinim ortaya çıkıyor. Bütün bu projeksiyon 2018 bütçesine yerleştirilmiş durumda." dedi.

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »