Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Deriye Tek Dokunuşla İyileşme Karşılayan Nanoçip Geliştirildi
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Nanoçip teknolojisi, vücudumuzun iç kısmında yer alan bir yaraya, bir elektrikli cihaz yardımıyla cilt üzerinden elektrik vererek, yaranın birkaç güne iyileştirilebileceğini vadediyor.
Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi gelen bu uygulamaya Doku Nanotransfeksiyonu (TNT) adı veriliyor. Şimdilik sadece fareler ve domuzlar üstünde denenmiş olsa da, elde edilen ilk bulgular vücutta doku ve organların yenilenmesinde kullanılabilecek bir araç olabileceğinin sinyallerini veriyor.
Ohio Üniversitesi’nden bir grup analist kadar prototipi geliştirilen cihaz, deri üzerinde duruyor, yoğun bir elektrik bölge kullanarak, spesifik genlerin dokunun daha iç kısımlarına iletilmesine olasılık veriyor. Bu genler, vücudun herhangi bir uygun kullanılabilecek yeni tipte hücreler üretilmesini sağlıyor.
Araştırmacılardan Chandan Sen, bu yeni nanoçip teknolojisi sayesinde, zarar görmüş organların onarılabileceğini belirtiyor.
Hayvan testleri sırasında, araştırmacılar TNT tekniğini kullanarak, zarar görmüş bacağın dış kısmındaki hücreleri yeniden programlayıp, bu hücrelerin damar hücreleri haline dönüşmesini sağladılar.
Çalışma sürecinde, ilk hafta bacakta faal kan damarları oluşmaya başladığı ikinci hafta ise zarar görmüş bacağın ayrıntılarıyla kurtarıldığı gözlemlendi.
Ayrıca, benzer TNT tekniği ile, laboratuvarda yapılmış asap hücreleri kullanılarak beyni zarar görmüş farelerin felçten kurtulması da sağlandı.
Bu teknoloji ile sadece bir dokunuşta deri hücrelerini herhangi bir organa dönüştürebildiklerini ifade eden araştırmacılar, bu gelişmeyi düş etmesi baskı lakin %98 oranında başarılı olarak nitelendiriyorlar.
TNT teknolojisi; cilt üzerinde bulunan, takriben bir kol düğmesi büyüklüğünde olan nanoteknoloji bazlı çip kısmı ve dokunun daha alçak kısımlarına tesir eden biyoloji ile ilgili kargo kısmı olmak üzere iki bileşenden oluşmaktadır.
Çip, zararsız elektrik akımı vererek biyoloji ile ilgili kargonun hücre zarlarının içerisine etki etmesini sağlıyor ve çip sonra istenirse çıkarılabiliyor.
Araştırmacılara göre bu işlem bir saniyeden daha kısa sürüyor. Bu işlemde kullanılan hücreler zaten hastaların vücudunda halihazırda yer alan hücreler olduğu için (yani dıştan bir hücre hasta vücuduna verilmediği için) immün cevap riski meydana gelmiyor. Bu da TNT teknolojisinin klinikte seçim edilmesi olasılığını artırıyor.
Bu araştırmalar ile az önce yolun başında olduklarını belirten araştırmacılar, insan deneylerine önümüzdeki sene başlamayı planlıyorlar.
Araştırmanın sonuçları Nature Nanotechnology dergisinde yayımlanmıştır.
Yöntemin çalışma prensibini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.
Kaynak
http://www.sciencealert.com/new-nanochip-devices-could-heal-organs-with-a-single-touch
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »