Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Bu robot balık, suyun kalite ölçümü için okyanusta devriye geziyor
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Ahmet YILDIZTAŞ
Bir robot balık yakında, pH seviyesinin limitler zarfında olup olmadığını kontrol etmek için yanınızdaki sularda devriye geziyor olabilir.

Polikarbonat ve lateksten oluşan robot Madrid Teknik Üniversitesi ve Floransa Üniversitesi’nin bir çalışması. Dünya'nın su dengesinin sağlanması konusunda önemli bir rol oynayabileceği düşünülen bu robotun, balık imal çiftliklerinde kullanılabileceği umuluyor.

‘’Kimyasal mesaj formunda gönderilen komutlara göre yüzebilen, biyolojiyi temel alan bir robot balık tasarı ettik ‘’ diyor çalışmada tahsis alan Profesör Giovanna Marrazza. ‘’ Ortamdaki hidrojen iyonları birikimi elektrokimyasal sensörler tarafından saptama ediliyor. Elde edilen sinyal robotun teftiş edilmesi için elektronik sinyale çevriliyor.’’

Asit yoğunluklu ve kirletilmiş bölgeleri saptamak için bu özel pH sensörleri kullanılıyor. Su kalitesinde bir değişim sezerse, daha yakından incelemek için yüzüş rotasını değiştirebiliyor.

Balık üretim çiftliklerinde kullanılacak robotun balık biçiminde olması uyarı sürüklemek maksatlı planlanmamış, bilakis Marazza’nın dediğine kadar iyi bir nedeni var. Çok kolay; balık şekli yüzmek için oldukça yerinde (Evrimin işlerliği fazla ilginç değil mi?). Keza yanında yüzdüğü balıkların yapabilecekleri stresi de şekliyle minimuma indiriyor. Bu robot ilerleyen yıllarda balık davranışlarının incelenmesinde de kullanılabilir.

Marazza şu anda balığın yalnızca konsept olduğunu ve gerçek dünya için hazır olmadığını ve araştırmaya devam edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bunun için bir fon kaynağı ya da bu cazibeli projeye yatırım yapacak girişimci aradıklarını da konuşmasına ekliyor.

Kaynak
https://www.digitaltrends.com/cool-tech/fish-robot-senses-water-quality/

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »