Son Yazılar

18 Ocak 2018 Perşembe

Bu mesajı alan iPhone'lar çöküyor!
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0


iPhone'larda "chaiOS" isimli bir güvenlik hatası keşfedildi. Güvenlik uzmanları, bu hatanın iMessage üzerinden spesifik bir mesaj gönderildiğinde iPhone'un donmasına ya da çökmesine sebep olduğunu saptadı.
Emniyet hatasını keşfeden yazılım geliştirici Abraham Masri, bulgularını Github'da paylaştı. Kimileri yazılımcıyı böylesi kritik bir açığı halka açık şekilde paylaştığı için eleştirirken, Masri ise Apple'ı "chaiOS" hakkında fazla önceden uyardığını fakat dikaktlerini çekmek için böyle bir adım atması gerektiğini söyledi.
Masri'nin emniyet hatasını tetikleyen internet bağlantısını açıkladığı paylaşımı silindi ama bağlantının birçokları kadar kopyalandığından şüpheleniyor.
Apple'ın iPhone'larda önyüklü gelen iMesseage uygulaması, bir internet bağlantısı gönderildiğinde bunlar daha açılmadan bir ön izlemesini oluşturuyor. Bu ön izleme laf konusu zararlı temas için yapıldığında, kullanıcı bağlantıya tıklamasa bile uygulamanın donmasına veya çökmesine sebep oluyor.
iMessage çöktükten sonradan onu yeniden geri getirmenin dinç bir yolu değil. Kullanıcıların şu an için kendi başlarına bulabildikleri tek çözüm, iPhone'ları fabrika ayarlarıan çevirmek.
Güvenlik hatası yalnızca iOS 10 ve üzeri işletim sistemleriyle çalışan iPhone'ları etkiliyor.
« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »