Son Yazılar

19 Ocak 2018 Cuma

Birincil günden istek patladı! Kapış kapış satıldı
- İNTERNET GÜNLÜĞÜ yazdı. 0

Ilk günkü satışların tamamlandığını bildiren Deniz Yatırım Genel Müdürü Hüseyin Melih Akosman, “Sabahleyin öğlene dek olan etapta Trabzon Limanı hisseleri bir performans sergiledi. Bu süreç içerisinde ilk gün hisselerinin satışını bitirdik” dedi.

Uzakdoğu ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Ipek Yolu’nun manâlı kapısı Trabzon Limanı, döviz bazlı gelir yapısı, istikrarlı artma ve karı ile borsaya ‘merhaba’ dedi. Dün birincil istek toplama işlemi gerçekleştirilen Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş.’ye yoğun istek geldi. Deniz Yatırımliderliğinde oluşturulan konsorsiyum kadar gerçekleştirilen halka talep ile şirketin yüzde 30’u halka açılıyor. Halka talep büyüklüğü 97.7 milyon lira. Tamamı yurt içinde gerçekleştirilecek halka arzda payların yüzde 90’ı kişisel yatırımcılara, yüzde 10’u ise kurumsal yatırımcılara devir edildi.
 
ÖĞLENE DEĞIN HİSSELERİN BIRÇOK SATILDI
 
Konsorsiyumun lideri Deniz Yatırım Genel Müdürü Hüseyin Melih Akosman, Trabzon Limanı’nın istek toplamada ilk günden yoğun ilgi gördüğünü belirterek, “Talep toplamaya başlamadan önce bize gelen istekler ilginin kuvvetli olacağını göstermişti. Konsorsiyumu da kurduk. 29 üyeli bir konsorsiyumumuz var. Halka arzlarda normalde bu kadar konsorsiyumu bir araya getirmek çok zordur. Burada güven ve kazancı görenler derhal Trabzon Limanı konsorsiyumuna hemen karşılıklı oldu. Halka arzda talep toplamanın ilk gününde sabahleyin öğlene dek olan etapta Trabzon Limanı hisseleri mükemmel bir performans sergiledi. Bu süreç içerisinde ilk gün hisselerini yaklaşık olarak bitirdik. Halka arzın büyüklüğü 97.7 milyon lira. Bunun büyük kısmını birinci günden topladık” açıklamasında bulundu.
 
YATIRIMCIYI CEZBETTİ
 
Halka talep büyüklüğündeki miktarı fazla basit yakalayacaklarını açıklayan Akosman sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha pozitif talep gelirse katılımcılara daha az hisse düşecek. Bu da kıymet arttırıcı bir şart. Trabzon Limanı mevcutların dıştan daha önce hiç borsaya katılmamış ve faaliyet göstermemiş olan yatırımcılar göre hesap açıldığı bilgisi geliyor. Bireysel yatırımcı ayağında küçük tasarrufların sırası gelmişken piyasayla da tanışmasını istiyoruz. Halka arzlarda içten fiyatlandırma önemlidir. Bizde Trabzon Limanı’nda doğru fiyatlandırma yaptığımızı düşünüyoruz. Gelen yoğun talepte bunun göstergesi. Liman’da değerlemeye girmemiş çoğu potansiyel bulunuyor. Bu da yatırımcıyı cezbediyor.” 
 
GELİRLERİNİN TAMAMI DÖVİZ BAZINDA
 
Trabzon Limanı, özelleştirme sonrası yapılan yatırımlarla 10 milyon ton elleçleme kapasitesi ve 5 milyon ton depolama kapasitesine ulaştı. Özelleştirmeden bu yana Liman’da elleçlenen tartı hacmi ise takvim sıradan yüzde 7,7’lik bileşik yükselme ile takvim 1 milyon tondan 3 milyon tona çıktı. Trabzon Limanı, sahip olduğu çağdaş altyapılar ve cihaz parkı ile büyük ilave yatırımlara gereklilik duymaksızın kararlı elleçleme hacmi ve güçlü bir kazanç yapısını sürdürme gücüne sahip. Keza gelirlerinin tümüyle döviz bazında olması Liman’a avantaj sağlamakta ve kur riskine karşın önemli koruma imkanı sunmakta. Eylül 2017 itibariyle cirosu 2016 yılının ilk 9 ayına oranla yüzde 48 artışla 53 milyon liraya yükselen Trabzon Limanı’nın net karı ise benzer dönemde yüzde 76 artışla 13 milyon liradan 23 milyon liraya çıktı.

GÜNLÜK 420 BİN HİSSE SATILIYOR
 
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) onayını bölge Trabzon Limanı için 15.50 lira birim fiyatla 18-19 Ocak tarihlerinde istek toplanıyor. Şirket ortakları göre sağlanacak ve halka arzbüyüklüğünün 2/3’üne karşılık gelen 65.1 milyon lira en fazla kaynak kullanılarak, 10 operasyon günü boyunca her gün Deniz Yatırım aracılığı ile halka arz fiyatından 420 bin adet günlük alım emri girilecek. Deniz Yatırım liderliğindeki konsorsiyumda, Gedik Yatırım, A1 Capital, Ahlatcı Yatırım, Alan Yatırım, Anadolu Yatırım, Cet Yatırım, Bizim Menkul, Finans Yatırım, Garanti Yatırım, Global Menkul, Millet Yatırım, ICBC Yatırım, ING Menkul, Invest EKSIK., İnfo Yatırım, Meksa Yatırım, Osmanlı Yatırım, Oyak Yatırım, Phillipcapital Menkul Değerler, Piramit Menkul, Şeker Yatırım, Tacirler Yatırım, TEB Yatırım, Tera Yatırım, Turkish Yatırım, Meşhur Menkul Değerler, Vakıf Yatırımve Ziraat Yatırım yer alıyor.
 

« ÖNCEKİ YAZILAR
SONRAKİ YAZILAR »